Lista nowości w Tableau 2020.3 to ponad 30 pozycji, a udało mi się znaleźć także takie zmiany, których na liście nie ma. Z częścią z nich będziemy pewnie stykać się rzadko. Są jednak i takie, które naprawdę poszerzają możliwości analizy danych i upraszczają pracę.
Oto nasz top 5 hitów Tableau 2020.3
1. Zapisywanie z Tableau Prep do zewnętrznych baz danych
To niewątpliwy hit i wyczekiwana funkcjonalność. Dane przygotowane do analizy w Tableau Prep mogą zostać teraz zapisane jako tabela lub widok w zewnętrznej bazie danych. Wystarczy w kroku Output wybrać opcję Database table. Wystarczy potem tylko określić dane dostępowe i już. Na początek rozwiązanie jest dostępne dla SQL Server, Oracle, PostgreSQL, MySQL, Teradata, Snowflake i Amazon Redshift. Ta lista powinna szybko rosnąć w kolejnych wersjach.
2. Relacje przez kalkulacje
Relacje, które powitaliśmy w wersji 2020.2 pozwoliły na znaczną optymalizację pracy. Zastąpienie ogromnych tabel źródłowych możliwością łączenia niemal w locie mniejszych tabel wiele zmienia. Samo tworzenie modelu danych trwa wprawdzie znacznie dłużej, ale potem analiza idzie „błyskiem”. Najpoważniejszym mankamentem nowego modelu był brak możliwości łączenia pól w oparciu o odpowiednik join calculations. Dotąd łączone pola musiały być identyczne i połączone równością. Tableau 2020.3 naprawia ten mankament. Od tej wersji budując model danych do analizy, możemy elastycznie dopasowywać do siebie pola i korzystać z innych operatorów połączenia niż równość.
3. Tableau 2020.3 Udoskonalone wyszukiwanie pól do analizy
Na to rozwiązanie jako konsultant cieszę się szczególnie. W naszej pracy często szukamy pól w prawdziwym gąszczu miar, wymiarów i kalkulacji. Do tej pory wsparciem była „lupka” (Ctrl+F) i wpisanie fragmentu nazwy pola. Teraz pod lejkiem symbolizującym filtr kryją się dodatkowe opcje.
Wybierając z menu lub wpisując odpowiednio c:, d:, m: lub f: możemy wyszukiwanie zawęzić tylko do pól kalkulowanych, wymiarów, miar lub komentarzy. Zwłaszcza ta ostatnia opcja jest ciekawa. Dotyczy tych komentarzy, które przypisujemy do pola przez default properties. Wiedząc, że grupa pól będzie wymagać zmian po najbliższej aktualizacji, możemy oznaczyć je w komentarzach, a potem szybko odnaleźć. Dodatkowe opcje filtrowania wyszukiwania można wpisać małymi literami i dużymi. Można też bezpośrednio po takim oznaczeniu zacząć wpisywać fragment nazwy pola np. „m: discount”. To pozwoli znaleźć wszystkie miary zawierające w nazwie ciąg znaków „discount”.
4. Operator „IN” w polach kalkulowanych
Przy pisaniu kalkulacji czasem trzeba podać długą listę alternatyw. Wygląda to tak jak na przykładowej kalkulacji poniżej i niestety jest nudne i mozolne. Na szczęście od wersji 2020.3 mamy do dyspozycji operator logiczny „IN”, który bardzo ułatwia życie.
Wystarczy kalkulację zapisać w takiej postaci jak poniżej i już. Zdecydowanie to prostsze i szybsze.
Po operatorze „IN” może znaleźć się lista taka jak powyżej, Combined Field lub set. Niestety nie może być to set zbudowany na tym samym wymiarze, który pojawia się w naszym warunku. Jeśli jest jednak zbudowany na innym składnia pola kalkulowanego staje się już bardzo prosta.
5. Licencja przy logowaniu do Tableau 2020.3
Kiedy pracujemy na serwerze w oparciu o grupy dość często zdarza się, że na 20 użytkowników tylko np. siedmiu jest faktycznie aktywnych. Nie ma zatem sensu, by nieaktywni użytkownicy korzystali z licencji potrzebnych dla kogo innego. Od wersji 2020.3 administratorzy mają możliwość przypisywania minimalnej roli użytkownikom grup, w momencie gdy zalogują się oni do grupy. By opcja była dostępna administrator musi wybrać taką opcję przy tworzeniu grupy lokalnej lub tworzeniu grupy przez Active Directory.