Narzędzie BI Tableau – czy warto?
Nie ma wątpliwości, że praca z Tableau przynosi wiele korzyści dla firmy. Wizualizując dane możemy dostrzec niewidoczne na pierwszy rzut oka zależności między nimi i skupić się na informacjach, które do tej pory były pomijane. Mamy możliwość obiektywnego spojrzenia na bieżącą sytuację rynkową firmy, tworzenia raportów oraz udostępniania przeprowadzanych analiz. Tym samym zyskujemy pomoc przy podejmowaniu korzystnych dla biznesu decyzji. Jeśli szukasz intuicyjnego narzędzia do analizy i wizualizacji danych, które posiada niewielkie wymagania sprzętowe i nie jest drogie w utrzymaniu, wybierz Tableau. Jak zacząć? Łączenia ze źródłami danych, wizualizacji zapytań i tworzenia czytelnych dashboardów można nauczyć się podczas warsztatowego kursu NewDataLabS. Aby wykorzystać w pełni funkcjonalność narzędzia trzeba jednak spędzić z nim trochę czasu.
Tableau – darmowa wersja
Jeśli nie posiadasz jeszcze licencji na użytkowanie Tableau, pobierz darmową wersję popularnego narzędzia BI. Tableau oferuje wiele rozwiązań, m.in. Tableau Desktop, Tableau Server i Tableau Online. Na początek warto wybrać wersję Desktop. Jest to podstawowy kreator do tworzenia raportów i wizualizacji danych. Darmową wersję Tableau Desktop możesz pobrać tutaj. W ten sposób zyskasz 14-dniowy dostęp do funkcji narzędzia. Warto wykorzystać ten czas na naukę Tableau. Zacznij od połączenia z nowymi lub zapisanymi źródłami danych. Możesz wybierać spośród licznych baz danych, dostępnych w Tableau. Po otwarciu źródła danych, wybierz te, które chcesz wykorzystać w arkuszu wizualizacyjnym. Tableau obsługiwane jest przy użyciu prostych technik “przeciągnij i upuść”, a praca z narzędziem oddaje naturalny tok myślenia. Użyj Tableau, by łączyć ze sobą dane z różnych źródeł i tworzyć z nich interaktywne, czytelne dashboardy.
Nauka Tableau krok po kroku
Aby stworzyć przejrzystą wizualizację, przeciągamy i upuszczamy do arkusza określone kategorie danych, dostępnych po połączeniu z ich źródłem. Nauka Tableau będzie prostsza dla użytkowników posiadających znajomość strukturalnego języka SQL, lecz nie jest to konieczność. Dzięki licznym dostępnym filtrom mamy możliwość łączenia danych w jeden prosty widok, w oparciu o założony cel. W skoroszytach możemy tworzyć wykresy kolumnowe, liniowe, kołowe, mapy z danymi i dużo więcej. Nauka Tableau powinna uwzględniać projektowanie interaktywnych dashboardów. To w nich umieszczamy stworzone wcześniej skoroszyty. Na oficjalnej stronie internetowej Tableau można znaleźć wiele przydatnych tutoriali, które ułatwią opanowanie licznych funkcji narzędzia. Możesz także wziąć udział w organizowanych przez NewDataLabS webinariach. Zdobędziesz na nich praktyczną wiedzę, dotyczącą obsługi Tableau i pracy z danymi.