Jest jednak kilka „ale”:
1. Pamiętajmy że Gartner nie ocenia NARZĘDZI, tylko DOSTAWCÓW. To trochę tak, jakby Oscary dostawały nie filmy i ich twórcy, tylko wytwórnie filmowe. To bardzo zmienia perspektywę patrzenia. Skoro dwoma kryteriami oceny w „magicznym kwadracie” są „Kompletność wizji” (Completness of vision) i „Możliwość jej realizacji” (Ability to execute), to oczywistym jest, że Microsoft – jedna z największych korporacji na świecie, mająca w swoim portfolio mnóstwo narzędzi IT, posiadająca swój własny „ekosystem”, od Windows, poprzez Office, MS SQL Server, przeglądarkę internetową, narzędzie Power Bi, aż po … XBOXA (a do tego wielkie zasoby finansowe, olbrzymią sieć Partnerów itd. itp.) – dostanie w takim rankingu bardzo wysokie noty.
2. Patrząc pod tym kątem, porównujemy tak trochę Dawida z Goliatem – czyli firmę wyspecjalizowaną w rozwiązaniach Business Intelligence, dla której to jest podstawa egzystencji i sens istnienia (Tableau) z wielokrotnie od niej większą wielką korporacją, dla której Business Intelligence jest jednym z wielu rynków, na których działa, takim trochę „check – boxem” w ofercie.
3. Wybór pomiędzy tymi dostawcami oznacza zatem wybór pomiędzy samodzielną, kompleksową i dojrzałą platformą BI, którą można zarządzać w dowolny sposób (on premise, dowolna chmura obliczeniowa, chmura prywatna) jaką jest Tableau, a rozwijającym się komponentem dużego „ekosystemu”, który działa jedynie wewnątrz tego ekosystemu, jakim jest Power BI. W realiach sporej firmy decyzja o skorzystaniu z Power Bi jest de facto decyzją o wejściu w całą „chmurową” infrastrukturę Microsoft – jak obserwujemy u Klientów, decyzją nie zawsze podejmowaną w pełni świadomie. 3. Inaczej mówiąc, parafrazując hasło z jednej z zapomnianych kampanii reklamowych – Tableau może śmiało powiedzieć „we try harder”.
4 Ciekawa w raporcie jest charakterystyka poszczególnych dostawców, której 99% jego czytelników nie czyta. Przytoczę w całości opisy Microsoft i Tableau (oryginalny tekst angielski umieściliśmy na końcu dokumentu):
Raport Gartnera – Microsoft
Microsoft jest liderem w tym „Magic Quadrant”. Ma ogromny zasięg rynkowy dzięki pakietowi Microsoft Office oraz wszechstronnej i wizjonerskiej „mapie drogowej” produktu.
Firma Microsoft oferuje przygotowanie danych, wizualne Data Discovery, interaktywne dashboardy i rozszerzoną analizę w usłudze Power BI. Jest ona dostępna jako opcja SaaS działająca w chmurze platformy Azure lub jako opcja on premise – Power BI Report Server. Power BI Desktop może być używany jako samodzielne, bezpłatne narzędzie, gdy użytkownicy tworzą „sami dla siebie” analizy obejmujące lokalne (plikowe) źródła danych.
Firma Microsoft publikuje cotygodniową aktualizację swojej usługi Power BI opartej na chmurze. Usługa zyskała setki funkcji w 2020 r. Godne uwagi dodatki obejmują bardziej rozszerzoną analizę w postaci środowisk opartych na sztucznej inteligencji, w tym inteligentne narracje (NLG) i możliwości wykrywania anomalii dla predefiniowanych wizualizacji.
Silne strony
• Zgodność z Office 365 i Teams: Włączenie usługi Power BI do SKU usługi Office 365 E5 zapewniło ogromny kanał rozprzestrzeniania się platformy, dzięki czemu jest ona „samo siejąca się” w wielu organizacjach. Rosnąca integracja Power BI z Microsoft Teams, z dziesiątkami milionów aktywnych użytkowników dziennie, jeszcze bardziej zwiększy zasięg usługi Power BI w świecie pracy zdalnej. Usługa Power BI jest teraz często opcją, którą rozważają klienci firmy Gartner podczas wyboru Platformy BI. „Dlaczego nie Power BI?” jest pytaniem, które najczęściej zadają.
• Połączenie „Price/ Power”: wpływ usługi Power BI drastycznie obniżył cenę narzędzi na rynku platform BI od czasu jej uruchomienia. W tym przypadku jednak niska cena nie oznacza ograniczonej funkcjonalności. Usługa w chmurze Power BI jest niezwykle bogata w swoje możliwości, które obejmują rozszerzony zestaw rozszerzonej analizy i zautomatyzowanych funkcji ML. Usługi oparte na sztucznej inteligencji, takie jak analiza tekstu, opinii i obrazów, są dostępne w usłudze Power BI Premium i korzystają z możliwości platformy Azure.
• Zakres ambicji produktowych: Microsoft nadal inwestuje w szeroki wachlarz wizjonerskich możliwości i integruje je z Power BI. Obecnie twierdzi, że 80 000 klientów korzysta z usług sztucznej inteligencji we wdrożeniach usługi Power BI. Wciąż zachęca do używania na dużą skalę, na przykład stosując opartą na ML automatyczną optymalizację zmaterializowanych widoków w usłudze Azure Synapse (a wkrótce także inne źródła danych, w tym Snowflake i Redshift) w celu automatycznego dostrojenia wydajności zapytań.
Przestrogi
• Luki funkcjonalne w on premise: w porównaniu z usługą Power BI w chmurze oferta „on premise” firmy Microsoft ma znaczące luki funkcjonalne, zwłaszcza w odniesieniu do dashboardów, analizy strumieniowej, predefiniowanej zawartości, pytań i odpowiedzi w języku naturalnym, rozszerzeń (co Microsoft nazywa Quick Insights) i alertowania. Żadna z tych funkcji nie jest obsługiwana na Power BI Report Server, jego ofercie on premise.
• „Azure only”: firma Microsoft nie zapewnia klientom elastyczności w wyborze oferty chmury IaaS. Jego usługa Power BI działa tylko na platformie Azure. Co prawda, klienci korzystający z platformy Azure mogą skorzystać z globalnego zasięgu oferowanego przez platformę chmurową firmy Microsoft. Usługa Power BI Premium umożliwia klientom włączanie funkcji multigeografii w dzierżawie usługi Power BI i wykorzystanie mocy obliczeniowej wybranego z 42 dostępnych na całym świecie centrów danych.
• Zarządzanie treścią i publikacją analiz: sposób, w jaki usługa Power BI obsługuje promocję i publikację treści, może prowadzić do znacznego obciążenia administracyjnego dla klientów. Fakt, że istnieje relacja jeden do jednego między opublikowanymi aplikacjami usługi Power BI a obszarami roboczymi (współpracujące środowisko „programistyczne” usługi Power BI) oznacza, że organizacje mogą znaleźć się w sytuacji, w której ręcznie zarządzają setkami obszarów roboczych. Wsteczne rozwiązanie tego problemu jest złożonym zadaniem. Sposób zarządzania wykorzystaniem samoobsługi to prawdopodobnie najczęściej zadawane pytanie dotyczące usługi Power BI przez Klientów firmy Gartner. O ile wiadomo, zespół Power BI inwestuje w funkcjonalności „Data Governance”, aby pomóc klientom lepiej zarządzać ich środowiskami Power BI.
Tableau w raporcie Gartnera
Tableau jest liderem w tym „Magic Quadrant”. Oferuje wizualną eksplorację danych, która umożliwia użytkownikom biznesowym dostęp, przygotowywanie, analizowanie i prezentowanie wniosków z ich danych. Ma mocny marketing i rozwinięte funkcjonalności potrzebne do obsługi rynku „Enterprise”, ale integracja Salesforce Einstein Analytics, przemianowanym na Tableau CRM, nadal trwa.
W 2020 roku Tableau ulepszyło swoje możliwości przygotowania i zarządzania danymi. W zakresie przygotowania danych udostępniło ulepszone możliwości modelowania danych, które ułatwiają analizowanie danych w wielu tabelach na różnych poziomach szczegółowości poprzez budowanie relacji między tabelami za pomocą prostego interfejsu wizualnego w przeglądarce. W przypadku zarządzania danymi Tableau Prep Conductor i Tableau Catalog oferują spójne doświadczenie w zakresie obsługi i automatyzacji zarządzania danymi oraz zrozumienia pochodzenia danych. Rozszerzenie Einstein Discovery, pierwszy zintegrowany produkt, który wprowadzi możliwości modelowania predykcyjnego Salesforce Einstein Analytics na platformę Tableau, ma zostać wydane w marcu 2021 r.
Silne strony
• Sposób pracy użytkownika analiz: chociaż Tableau ciągle dodaje nowe możliwości, zawsze zapewnia użytkownikom przejrzystość i łatwość obsługi, dzięki czemu mogą bezproblemowo przeprowadzać analizy. Chociaż eksploracja wizualna staje się standardem na dzisiejszym rynku, Tableau wciąż może się wyróżniać, oferując intuicyjne doświadczenie analityczne z wysoką wydajnością analiz opartych na opatentowanym „silniku VizQL”.
• Entuzjazm klientów/ społeczność: wielu Klientów wykazuje wręcz fanatyczne oddanie do Tableau, o czym świadczy ponad 145 000 osób, które wzięły udział w konferencji użytkowników online w 2020 r. Tableau Public, bezpłatna platforma do publicznego udostępniania i przeglądania wizualizacji danych online, ma ponad 3 miliony interaktywnych wizualizacji. Skoncentrowany na jak potrzebach Użytkownika design interfejsu Użytkownika oznacza, że – szczególnie dla użytkowników pełniących role analityków – oferta Tableau jest atrakcyjna, a nawet przyjemna w użyciu.
• Salesforce szansą: komponent sieciowy Tableau Viz Lightning oferuje niskokodową obsługę, aby uprościć zadanie integracji wizualizacji Tableau z Salesforce. Work.com, oferta chmurowa Salesforce, która pomaga organizacjom w bezpiecznym i wydajnym otwieraniu miejsc pracy, korzysta z komponentu internetowego Tableau Viz Lightning, aby dodać globalny pulpit śledzący COVID-19 do Workplace Command Center. Głębsza integracja możliwości konektora MuleSoft i nowo nabytego narzędzia do współpracy na platformie Slack oznacza, że klienci Salesforce mają coraz mocniejsze powody, aby rozważyć Tableau.
Przestrogi
• Nie „cloud – native”: Tableau oferuje rozwiązania hostowane w chmurze (Tableau Online i Tableau CRM), ale „dziedzictwo” (heritage) firmy wywodzi się z instalacji lokalnych, których ma ogromną zainstalowaną bazę. Tableau nie ma architektury natywnej dla chmury dla instalacji on-premise, aby w pełni wykorzystać zalety chmury w takiej architekturze (jest to możliwe w wydaniu „cloud”, czyli Tableau Online – przyp. tłum.). Wdrożenie Tableau Server w infrastrukturze skonteneryzowanej nie jest obecnie obsługiwane (ale jest planowane na 2021 rok). W związku jedynie w Tableau Online można wykorzystywać elastyczność chmury do automatycznego skalowania w celu obsługi dynamicznych obciążeń.
• Ceny premium: ceny Tableau to problem zgłaszany przez użytkowników usługi zapytań klientów firmy Gartner. W porównaniu z niektórymi dostawcami chmury na tym rynku, Tableau jest drogie. Dodanie Tableau CRM w cenie katalogowej do 150 USD na użytkownika miesięcznie może zwiększyć obawy klientów, którzy rozważają skalowanie wdrożeń lub nabycie nowych funkcji. (18.02.2021 Tableau ogłosiło że znosi wymagania co do minimalnej liczby Użytkowników Tableau Explorer, Viewer i Data Management, wskutek czego dostępność cenowa rozwiązania radykalnie się zwiększy. Tableau CRM nie jest opcją wymaganą przez Tableau. Raport nie uwzględnia tej informacji – przyp. tłum.)
• Wyzwania związane z integracją: jak można się spodziewać, integracja możliwości BI Salesforce z funkcjami Tableau wymaga czasu. Obecnie użytkownicy mają do czynienia z niepełnymi możliwościami, jeśli chcą skorzystać z rozszerzonych funkcji analitycznych dawnego Einstein Analytics podczas korzystania z platformy Tableau. Mocne strony Einstein Analytics takie jak „automated data stories”, analiza kluczowych czynników, niestandardowa automatyzacja i „wyjaśnialna” sztuczna inteligencja nie są jeszcze zintegrowane ze sposobem pracy użytkownika Tableau.
Podsumowując – patrząc przez pryzmat już nie Dostawców, ale Narzędzi – porównujemy ofertę rozwijającego się, acz wciąż skromniejszego funkcjonalnie komponentu wielkiego i skomplikowanego, chmurowego „ekosystemu”, jakim jest MS Power BI z uwielbianym przez Użytkowników, wydajnym dojrzałym i prostym w używaniu narzędziem, jakim jest Tableau. Koszty obu narzędzi są porównywalne. Wybór – jak zwykle – należy do Państwa.
Więcej na temat obu narzędzi na https://comparebitools.com/ .
Tekst wyraża osobiste poglądy autora.
Witold Kilijański
Prezes Zarządu
NDLS sp. z o.o.
—————————————————–
Oryginalna wersja w języku angielskim:
Microsoft
Microsoft is a Leader in this Magic Quadrant. It has massive market reach through Microsoft Office and a comprehensive and visionary product roadmap.
Microsoft offers data preparation, visual-based data discovery, interactive dashboards and augmented analytics in Power BI. This is available as a SaaS option running in the Azure cloud or as an on-premises option in Power BI Report Server. Power BI Desktop can be used as a stand-alone, free personal analysis tool. Installation of Power BI Desktop is required when power users are authoring complex data mashups involving on-premises data sources. Microsoft releases a weekly update to its cloud-based Power BI service, which gained hundreds of features in 2020. Notable additions include more augmented analytics in the form of AI-infused experiences, including smart narratives (NLG) and anomaly detection capabilities for out-of-the-box visuals. Strengths
• Alignment with Office 365 and Teams: The inclusion of Power BI in the Office 365 E5 SKU has provided an enormous channel for the platform’s spread, making it “self-seeding” in many organizations. The increasing integration of Power BI into Microsoft Teams, with its tens of millions of daily active users, will further increase Power BI’s reach in the world of remote working. Power BI is now often the option that organizations have in mind when using Gartner’s client inquiry service to ask about ABI platform selection — “why not Power BI?” is effectively the question most are asking.
• Price/power combination: The influence of Power BI has drastically reduced the price of tools in the ABI platform market since its launch. In this case, though, low price does not equate to limited functionality. The Power BI cloud service is extremely rich in its capabilities, which include an enlarged set of augmented analytics and automated ML capabilities. AI-powered services, such as text, sentiment and image analytics, are available within Power BI Premium and draw on Azure capabilities.
• Scope of product ambition: Microsoft continues to invest in a broad set of visionary capabilities and to integrate them with Power BI. It now claims to have 80,000 customers using AI services in Power BI deployments. It continues to encourage usage at scale by, for example, applying ML-driven automatic optimization of materialized views on Azure Synapse (and soon other data sources, including Snowflake and Redshift) to autotune query performance.
Cautions
• Functional gaps in on-premises version: Compared with the Power BI cloud service, Microsoft’s on-premises offering has significant functional gaps, including in relation to dashboards, streaming analytics, prebuilt content, natural language question and answer, augmentation (what Microsoft calls Quick Insights) and alerting. None of these functions are supported in Power BI Report Server, its on-premises offering.
• Azure only: Microsoft does not give customers the flexibility to choose a cloud IaaS offering. Its Power BI service runs only in Azure. However, customers that utilize Azure can take advantage of the global reach offered by Microsoft’s cloud platform. Power BI Premium enables customers to enable multigeography capabilities in their Power BI tenant, and they can deploy their capacity to one of 42 globally available data centers.
• Content promotion and publication process: The way in which Power BI handles the promotion and publication of content can lead to a significant administrative overhead for customers. The fact that there is a one-to-one relationship between published Power BI apps and Workspaces (Power BI’s collaborative “development” environment) means that organizations may face a situation in which they are manually managing many hundreds of Workspaces. Retroactively fixing this issue is a complex task. How to govern self-service usage is perhaps the most common question asked about Power BI by users of Gartner’s inquiry service. The Power BI team is, however, investing in governance capabilities to help customers manage their Power BI environments better.
Tableau
Tableau is a Leader in this Magic Quadrant. It offers a visual-based exploration experience that enables business users to access, prepare, analyze and present findings in their data. It has powerful marketing and expanded enterprise product capabilities, but the integration of Salesforce Einstein Analytics, now renamed Tableau CRM, remains a work in progress.
In 2020, Tableau enhanced its data preparation and data management capabilities. For data preparation, it released enhanced data modeling capabilities, which make it easier to analyze data across multiple tables at different levels of detail by building relationships between tables with a simple in-browser visual experience. For data management, Tableau Prep Conductor and Tableau Catalog offer a cohesive experience for operating and automating data management and understanding data lineage. An Einstein Discovery dashboard extension, the first integrated product to bring the predictive modeling capabilities of Salesforce Einstein Analytics to the Tableau platform, is scheduled for release in March 2021.
Strengths
• Analytics user experience: Although Tableau keeps adding new capabilities, it always maintains a sleek experience for users, so they can perform analysis seamlessly. Although visual-based exploration is highly commoditized in today’s market, Tableau can still differentiate itself by offering an intuitive analytics experience with richer capabilities based on its patented VizQL engine.
• Customer enthusiasm: Many customers demonstrate a fanlike attitude toward Tableau, as evidenced by the more than 145,000 people who attended its 2020 online user conference. Tableau Public, a free platform on which to publicly share and explore data visualizations online, has over 3 million interactive visualizations. A user-experience-focused design means that, particularly for users in analyst roles, Tableau’s offering is compelling and even enjoyable to use.
• Salesforce opportunity: The Tableau Viz Lightning web component offers a low-code experience to simplify the task of integrating Tableau visualizations into Salesforce. Work.com, Salesforce’s cloud offering to help organizations reopen workplaces safely and efficiently, uses the Tableau Viz Lightning web component to add a global COVID-19 tracker dashboard to the Workplace Command Center. The deeper integration of the MuleSoft data connector capabilities and a newly acquired Slack collaboration tool means that Salesforce clients have a strengthening set of reasons to consider Tableau.
Cautions
• Not cloud-native: Tableau offers cloud-hosted solutions (Tableau Online and Tableau CRM), but the company’s heritage is in on-premises deployments, for which it has a massive installed base. Tableau does not have a cloud-native architecture for on-premises customers to embrace the cloud’s full benefits. Deployment of Tableau Server in a containerized infrastructure is not currently supported (but is planned for 2021). As such, beyond Tableau Online, it cannot utilize the cloud’s elasticity to automatically scale out in order to handle dynamic workloads.
• Premium pricing: Tableau’s pricing is an issue raised by users of Gartner’s client inquiry service. Compared with some of the cloud vendors in this market, Tableau is expensive. The addition of Tableau CRM for a list price of up to $150 per user per month may well increase the concern of customers who are considering scaling their deployments or acquiring new functions.
• Integration challenges: As is to be expected, the integration of Salesforce’s ABI capabilities with those of Tableau is taking time. Currently, users face a fragmented experience if they want to take advantage of the augmented analytics functions of the former Einstein Analytics while using the Tableau platform. Einstein Analytics’ strengths in automated data stories, key driver analysis, custom automation and explainable AI are not yet integrated into the Tableau user experience.