Podstawowe style map w Tableau
W Tableau dostępnych mamy sześć podstawowych stylów map:
Podstawowym i w większości zastosowań wystarczającym stylem jest Light – jak sama nazwa wskazuje lekki wizualnie styl. Poza tym style streets/outdoors znajduje swoje zastosowanie w przypadku małych obszarów – np. miast czy dzielnic, gdzie potrzebujemy dość szczegółowej mapy.
Każdy styl możemy modyfikować w pewnym zakresie, włączając/wyłączając szczegóły na mapie – przykładowo pokrycie terenu, linia brzegowa, granice państw/regionów, etykiety zbiorników wodnych:
W pełni transparentną mapę możemy uzyskać poprzez ustawienie parametru Washout na 100%,. Dodatkowo, jeżeli chcemy zmienić kolor tła mapy, musimy wyłączyć wszystkie elementy z menu Map Layers:
Jak uatrakcyjnić mapy – biblioteka stylów Mapbox
Oprócz stylów dostępnych domyślnie w Tableau, możemy zaimportować customizowane mapy z serwisu Mapbox. Jest to serwis dostarczający mapy do różnorodnych zastosowań, głównie komercyjnych (np. aplikacje mobilne). Mapy z tego serwisu możemy wykorzystywać również w Tableau. Mapbox w pewnym zakresie jest darmowy – w przypadku wyświetleń webowych oferuje 50 tyś wyświetleń miesięcznie w darmowym planie. O ile więc nasze dashboardy generują mniejsze ilości wyświetleń, Mapbox jak najbardziej jest do wykorzystania w naszych narzędziach analitycznych. Założenie konta w serwisie Mapbox jest darmowe. Po tej czynności możemy rozpocząć budowanie naszej mapy korzystając z jednego z dostępnych template’ów lub budować mapę od zera:
Po wyborze zostaniemy przeniesieni do edytora stylów map. Mamy tam wiele możliwości customizacji – od zmiany kolorów, etykiet, po edycję poszczególnych warstw i ustawienia wyświetlania poszczególnych elementów. Mapbox jest niezwykle rozbudowany w tym zakresie, a odpowiednie sformatowanie mapy wymaga nieco wprawy i doświadczenia. Dlatego dobrym pomysłem wydaje się wykorzystanie jednego z dostępnych template’ów:
Jak widać powyżej biblioteka dostępnych stylów jest szersza niż w bazowej ofercie Tableau. Natomiast do podstawowych zastosowań biznesowych powinna wystarczyć oferta podstawowa. Niemniej, jeżeli potrzeba biznesowa tego wymaga wykorzystanie jednego z predefiniowanych styli Mapbox wydaje się dobrym pomysłem.
Import stylów z serwisu Mapbox
Aby zaimportować styl z serwisu Mapbox, wybieramy kolejno Share, następnie w sekcji Developer resources opcję Third party i z listy rozwijalnej Tableau:
Uzyskany w ten sposób link z pola Integration URL kopiujemy do Tableau wg ścieżki Map > Background Maps > Map Services > Add > Mapbox Maps:
Ostatnim krokiem jest nadanie nazwy stylu oraz wklejenie linku:
Voila! Tableau dysponuje już naszym nowym stylem:
Nie tylko Mapbox – import map WMS
Oprócz stylów domyślnych oraz importowanych z serwisów Mapbox, Tableau umożliwia również import dowolnych map poprzez WMS – Web Map Service. Jest to międzynarodowy standard udostępniania danych przestrzennych. Często można również spotkać się z odmianą WMTS – Web Map Tile Service, w którym udostępniane są części map (tiles). Aby zaimportować mapę z usługi WMS, musimy dysponować linkiem wygenerowanym przez dostawcę map (np. portale geo, serwisy typu ArcGIS). Następnie mapę dodajemy wybierając Background Maps > Add WMS Map.. i wklejamy link z serwisu WMS:
W poniższym przykładzie wykorzystuję mapę z serwisu USGS (United States Geological Survey):
Innym przykładem jest mapa zalesienia lub ekosystemu Europy, udostępniona przez European Environment Agency:
Jeśli chodzi o Polskę, różnego rodzaju mapy udostępniane są na rządowym geoportalu (geoportal.gov.pl), które zostały uwolnione ostatnio na mocy Tarczy antykryzysowej 4.0. Znajdziemy tam wiele cennych informacji, w tym podziały działek i inne dane geodezyjne. Niestety na geoportalu mapa Polski dostępna jest tylko w układzie współrzędnych EPSG:2180, który niestety nie jest wspierany przez Tableau. Przez to mapa zaimportowana w ten sposób będzie spłaszczona – po lewej mapa z geoportal, po prawej import do Tableau. Użyteczność wobec tego jest bardzo niewielka.
Sytuacja może zmienić się, gdy będzie możliwość zmiany układu współrzędnych na geoportalu (co jest obecnie niemożliwe), albo rozpoznowanie standardu przez Tableau.
Pamiętajmy – mapa jest tłem właściwej wizualizacji
Projektując wizualizacje danych na mapie, musimy pamiętać że style dostępne bezpośrednio w Tableau, czy też w serwisie Mapbox czy dowolnym WMS, są jedynie tłem dla tych informacji, które chcemy pokazać odbiorcy. Dlatego też wybierając odpowiedni styl, kolorystykę i szczegółowość mapy musimy mieć na uwadze przede wszystkim potrzeby biznesowe. Tło w postaci mapy powinno ułatwiać odbiór, a nie odwracać uwagę. Dlatego podstawowe style Tableau typu Light czy Normal w większości zastosowań biznesowych powinny być wystarczające. Jeżeli natomiast chcemy bardziej skupić się na aspekcie wizualnym czy prezentacyjnym wówczas warto sięgnąć do stylów oferowanych przez Mapbox.
Mateusz Karmalski,
Tableau Author