Dla kogo przeznaczony jest Power BI?
Power BI Desktop jest łatwym w obsłudze narzędziem przeznaczonym do projektowania raportów, publikowania i udostępniania oraz analizowania danych. Skierowany jest dla osób zajmujących się pracą z danymi. Jeżeli w waszej organizacji do tej pory nie wykorzystywano narzędzi do wizualnej analizy danych, to warto wykorzystać Power BI. Podstawowy zakres użytkowania Power BI jest w zupełności darmowy – czyli Power BI Desktop. Dla niewielkich organizacji darmowe funkcjonalności mogą się okazać wystarczające. Jednak w przypadku dużych firm potrzebne będzie zakup licencji Power BI Pro, Premium, lub też wykorzystanie innego, samowystarczalnego narzędzia – np. Tableau.
Na początku był Excel.
Excel w połączeniu z Power BI zyskuje dodatkowe możliwości. Zyskujemy zatem dodatkowe narzędzia:
1. Power Map – trójwymiarowe narzędzie do wizualizacji danych, umożliwiające wykreślenie danych geograficznych na mapie trójwymiarowej.
2. Power Query – możesz importować lub łączyć się z danymi zewnętrznymi, a następnie kształtować je w dowolny sposób. Przykładowo zmieniać typ danych, scalać, usuwać, dodawać tabele.
CONNECT -> TRANSFORM -> COMBINE -> LOAD
3. Power Pivot – służy do modelowania danych. Tworzy relacje i modele danych oraz wykonuje obliczenia.
4. Power View – umożliwia tworzenie interakcyjnych wykresów, schematów, map oraz innych elementów wizualnych.
Jakie są koszty wersji Microsoft Power BI Desktop?
Power BI Desktop jest bezpłatną aplikacją, która współpracuje z systemem Windows. Pozwala na łączenie się z danymi, budowanie raportu, jego zapis czy publikację w usłudze Power BI Online. Power BI Online jest serwerem raportowym, który dostępny jest przez przeglądarkę, czy aplikację na urządzenia mobilne. Jest to połączenie funkcjonalności Power BI Desktop z możliwościami dzielenia się raportami (udostępnianie, komentowanie itp.). Power BI Online jest bezpłatny, ale udostępnianie raportu, ograniczanie widoczności danych, czy włączenie procesu automatycznego odświeżania danych wymaga posiadania konta Power BI Pro, które kosztuje 9,99 USD za użytkownika za miesiąc.
Co gwarantuje darmowa wersja?
Darmowa wersja umożliwia pobieranie, łączenie danych z wielu źródeł i tworzenie z nich dashboardów. Dane zapisywane są na naszym komputerze. Zapisanie wyników naszej pracy w chmurze wiąże się z płatną wersją narzędzia. Nie mamy zatem możliwości udostępniania tych wyników innym użytkownikom. W wersjach płatnych hosting zapewnia Microsoft.
A co, gdy Power BI Desktop przestanie wystarczać?
Jeżeli po pobraniu wersji desktopowej uznamy, że funkcjonalności są dla naszej organizacji zbyt ograniczone i potrzebujemy czegoś więcej, znajdziemy kilka rozwiązań. Wykorzystując rozwiązania Microsoftu możemy dokupić licencję Power BI Pro w cenie 9,99 USD za użytkownika na miesiąc. Dzięki temu możemy dodatkowo publikować oraz przeglądać raporty we współdzielonych obszarach roboczych. Aby posiadać dostęp do raportu, każdy użytkownik musi mieć własną licencję. Upgrade wersji Pro to Premium, rozwiązanie klasy Enterprise. To rozwiązanie wykorzystywane jest głównie przy setkach milionów rekordów na przykład danych sprzedażowych, które planujemy analizować. Umożliwia obsługę modeli danych, aż do 400 GB. Ta opcja jest jednak wybierana przez duże organizacje i musi być wdrażana przez doświadczone zespoły deweloperskie i kosztuje od 4 995 USD miesięcznie.
Na początku drogi z Business Intelligence warto zacząć od porównania darmowych wersji narzędzi dostępnych na rynku. Wtedy będziemy mogli przede wszystkim zdecydować czy darmowe funkcjonalności są wystarczające oraz czy narzędzie jest zrozumiałe w użytkowaniu. W tej drugiej kwestii warto zawsze zainwestować w szkolenia, które ułatwią nam poprawne wykorzystanie narzędzi i umiejętnego analizowania naszych danych. Tego typu szkolenia z Power BI proponuje wiele firm zajmujących się BI – tutaj znajdziecie ofertę jednej z nich https://newdatalabs.com/power-bi/.
Jeżeli planujesz zakup licencji jednego z narzędzi BI, warto będzie wziąć pod uwagę nie tylko rozwiązania Microsoftu. Do wyboru będziemy mieli jeszcze co najmniej kilka narzędzi do wizualnej analizy danych. Polecamy porównanie dwóch wiodących narzędzi – Power BI oraz Tableau https://comparebitools.com.