Microsoft Power BI to jedno z wiodących na rynku narzędzi do wizualnej analizy danych. Jednak podjęcie decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego rozwiązania nie należy do łatwych. Wdrożenie w całej firmie jednego narzędzia do wizualnej analizy danych wiąże się z kosztami. Jakie najważniejsze informacje powinniśmy znać zanim podejmiemy decyzję?
Microsoft Power BI najczęściej zadawane pytania.
Najważniejsze to poznać i zrozumieć swoje dane. Ważne jest nie tylko źródło danych, ale również ich wielkość oraz to, co chcemy i jak chcemy analizować. Zacznijmy od podstawowej informacji dotyczącej Power BI, a mianowicie tego, że nie ma jednej wersji narzędzia. Na rynku dostępne są aż trzy wersje, uzależnione od wielu czynników, w tym ceny oraz możliwości przetwarzania danych. Microsoft komunikuje, że Power BI, jak większość narzędzi i aplikacji z tej rodziny jest darmowa. Taki również utrwalił się stereotyp dotyczący Power BI. Jednak wersja Power BI Desktop, z której faktycznie możemy korzystać bezpłatnie jest bardzo ograniczona w funkcjonalnościach. Można powiedzieć, że wersja Desktop jest tylko wersją próbną, aby poznać podstawowe funkcjonalności narzędzia. Pełnymi wersjami są Pro, a następnie Premium i to w ich kontekście będziemy odpowiadać na pytania w tym artykule.
Czy Power BI będzie odpowiednie dla moich danych?
Narzędzie posiada ograniczenia w wielkości plików danych. W wersji PRO to 1 GB na zestaw danych, w Premium 10 GB. Nasze dane będą odświeżane 8 razy na dobę w wersji PRO, a 48 razy na dobę w wersji Premium. Prowadząc małe lub średnie przedsiębiorstwo wersja PRO powinna być dla nas zadowalająca. W przypadku większej firmy lepiej wybrać Premium.
Czy muszę znać język programowania?
Tak. W przypadku wyboru Power BI musimy znać język programowania DAX. Jeżeli nie znamy tego języka, to musimy się przygotować, że przy wdrożeniu Power BI, będziemy musieli również zainwestować w szkolenie z DAX.
Jak długo zajmie mi nauka obsługi Power BI?
Power BI jest dosyć prostym narzędziem, o ile użytkowni zna język DAX. Podstawy narzędzia można opanować w zaledwie jeden dzień. Firma NewDataLabS organizuje warsztaty oraz szkolenia, podczas których uczestnik ma okazję poznać narzędzie w praktyce. Nie potrzebujemy dużej wiedzy technicznej i analitycznej, aby swobodnie poruszać się po narzędziu.
Jak dużo czasu zajmuje wdrożenie Power BI?
Wdrożenie każdego narzędzia analitycznego to kwestia indywidualnych potrzeb konkretnej firmy. Cały proces wdrożenia poprzedzony jest dokładną analizą potrzeb firmy oraz zapoznaniem się z danymi, jakie posiada. Taka analiza umożliwia skonfigurowanie narzędzia oraz dostosowanie jego funkcjonalności do wymagań użytkownika. Jeżeli chcesz poznać szczegóły umów się na analizę (https://newdatalabs.com/power-bi/).
- Jakie szkolenia wybrać?
Szkolenia najlepiej dopasować do indywidualnych potrzeb oraz już nabytych umiejętności przez użytkownika. Podstawową umiejętnością jest znajomość języka DAX i to od tego szkolenia najlepiej zacząć. NewDataLabs zajmuje się kompleksową organizacją szkoleń od języka DAX do praktyki w Power BI. Dostosowuje zakres działań do umiejętności użytkowników oraz funkcjonalności jakie będą wykorzystywane w danym przedsiębiorstwie.
- Ile kosztuje Power BI?
Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. W Power BI nie tylko ilość użytkowników korzystających z narzędzia jest płatna. Ważny jest zakres funkcjonalności, czy wielkość danych do analizowania. Im więcej wymagań, tym wyższa cena. Strona Microsoft podaje, że koszt użytkownika w wersji Pro to 8,40 euro miesięcznie, a Premium 16,90 euro. Jednak jeżeli chcemy w wersji Premium mieć większą pamięć, infrastrukturę dedykowaną czy więcej rdzeni wirtualnych – musimy się liczyć z kosztami w okolicach 4 000 do 5 000 euro miesięcznie.
- W jakich działach wdrożyć Power BI?
Rozwiązania do wizualnej analizy danych wdrażamy w każdym dziale, w których pojawia się potrzeba odpowiedniego uporządkowania, pogrupowania i zrozumienia danych. Narzędzie sprawdzi się tam, gdzie są dane: finanse, sprzedaż, HR, logistyka, marketing itd.
Wdrożenie Power BI i co dalej?
W firmach międzynarodowych decyzja o wdrożeniu konkretnego narzędzia zostaje podjęta globalnie. Jeżeli decyzja już zapadła, czy to z naszej strony, czy ze strony zarządu, ważne jest aby odpowiednio przeszkolić cały zespół. Warto zainwestować w szkolenia zewnętrzne, które będą przygotowane przez specjalistów. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas, który musielibyśmy zainwestować sami w naukę. Obecnie szkolenia są dostępne w dwóch formach: online oraz w siedzibie klienta, czy też miejscu przez niego wybranym. Warsztaty oraz szkolenia odbywają się na danych klienta, co daje możliwość nauki na konkretnych przykładach, które można od razu wdrożyć w swoją pracę.
Aby poszerzyć swoją wiedzę o Power BI zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnym cyklu webinarów Czwartki z Power BI.