Każde przedsiębiorstwo posiada niezliczone ilości danych, czyli szczegółowych informacji, które możemy, a nawet powinniśmy wykorzystywać, by ulepszyć swój biznes. Aby móc odkryć zależności pomiędzy danymi, a korzyściami jakie z nich wynikają, należy umiejętnie je analizować. Power BI to narzędzie z rodziny Microsoft, umożliwiające w prosty i intuicyjny sposób wizualizację oraz analizę danych. Obie te czynności są kluczowym elementem procesu tworzenia interaktywnych raportów. Czym zatem różni się Microsoft Power BI od innych narzędzi do wizualnej analizy danych? Dla kogo zaprojektowane jest to narzędzie i do kogo kierowane są wizualne efekty pracy z nim?
Microsoft Power BI- w jakich przedsiębiorstwach się sprawdzi?
Power BI sprawdza się zarówno dla małych przedsiębiorstw jak i dużych Grup Kapitałowych. Nie zależnie od branży może wspierać różne działy jak choćby produkcje, sprzedaż, raportowanie finansowe, logistykę, magazyny, marketing, hr,itd…

Łączenie się z różnymi źródłami danych.
Power BI umożliwia import danych z różnych źródeł. Power BI przekształca te dane w przejrzyste raporty, dzięki czemu uzyskujemy kompleksowe informacje, gotowe do analizy. Dzięki interaktywności raportów możemy analizować szybciej i łatwiej. Przekłada się to na szybkość podejmowania decyzji, które są kluczowe w każdym biznesie. Narzędzie umożliwia import plików Excel, CSV. Umożliwia też podłączenie danych, które pochodzą z usług między innymi takich jak Microsoft Dynamics, Google Analytics, Marketeo, czy Salesforce. Nawiązuje również połączenia z bazami w chmurze. Przy użyciu odpowiednich zapytań możemy nawiązywać bezpośrednie połączenia z usługami Azure SQL Database, Azure SQL Data Warehouse, Spark on Azure HDInsight i SQL Analysis Services. Power BI umożliwia również połączenie bezpośrednie z lokalnymi bazami danych SQL Server Analysis Services.

Jak przekształcać dane by przygotować je do pracy w Power BI?
Power Query to narzędzie z Microsoft, które pozwala nam przekształcać dane, importować lub łączyć je z danymi z różnych innych źródeł. Następnie można je kształtować je w taki sposób, aby ułatwić późniejszą analizę w Power BI. Możemy usuwać kolumny, zmieniać typy danych, scalać tabele, a następnie załadować zapytanie do PowerBI w celu utworzenia wykresu, czy raportu.. Dodatek podzielony jest na cztery fazy: Connect – Transform – Combine – Load. Łączymy dane w chmurze, usłudze czy te umiejscowione lokalnie, następnie kształtujemy je w istotny dla siebie sposób. Musimy indywidualnie ustalić, które dane będą nam potrzebne przy analizie. Warto tutaj zasięgnąć opinii osób, do których kierujemy nasz raport i zapytać, jakie dane chcą zobaczyć w końcowym raporcie. Pamiętajmy, że istotą raportu jest wizualna analiza, która kierowana jest do konkretnego odbiorcy. Kształtując dane według swoich potrzeb, nie naruszamy oryginalnego źródła. Jeżeli będziemy chcieli na podstawie naszego źródła wykonać kolejne przekształcenia, będziemy mogli zrobić to ponownie, bez utraty danych. Kolejnym elementem jest integracja danych z wielu źródeł, czyli ich łączenie, w celu uzyskania unikatowego widoku. Następnie ładujemy nasze dane do arkusza lub modelu danych. Tak przygotowane dane gotowe są do dalszej analizy w Power BI.

Dlaczego Microsoft Power BI?
Power BI jest prostym i intuicyjnym w użytkowaniu narzędziem do wizualnej analizy danych. Zawiera mnóstwo gotowych, standardowych wizualizacji danych, które możemy wykorzystać w tworzeniu naszego raportu. Każdy gotowy wykres możemy dowolnie dostosowywać do naszych potrzeb i tworzyć efektywne prezentacje danych. Dodatkowo możemy wykorzystywać nie tylko wbudowane gotowe wykresy, ale również te, które udostępniane są przez społeczności Power BI w Marketplace. Dzięki dobrej znajomości DAX możemy podstawowe wizualizacje przekształcać w zaawansowane obiekty prezentujące kluczowe parametry (np. zmiana Macierzy w Waffel Chart)


Osoby, które do tej pory pracowały w programie Excel i znają język wyrażeń analizy danych DAX szybko i łatwo odnajdą się w Power BI i docenią zalety narzędzia. Integracja z Excelem eliminuje konieczność eksportowania plików, a interfejs Power BI jest bardzo zbliżony do „excelowego”.
Narzędzie zawiera interfejsy wyszukiwania w języku naturalnym czyli angielskim, ale polskim również. Umożliwia to użytkownikom tworzenie wizualizacji i szukanie szczegółowych informacji za pomocą terminów w polskim języku. Nie wymaga to znajomości kodu, czy języka programowania. Podczas pisania zapytania narzędzie automatycznie wyświetla listę z możliwymi powiązanymi zapytaniami. Dodatkowo sugeruje odpowiednią wizualizację wykresu czy tabeli, która najlepiej zaprezentuje dane. Moduł Q&A pozwala na zadawanie zapytań głosowych. Wynikiem jest wizualna propozycja analizy dla miar i ich aspektów, o które spytamy nasze np. urządzenie mobilne.
Power BI wyróżnia się na rynku narzędzi Bussiness Inteligence niską barierą wejście w narzędzie. Bez zakupu licencji każdy może pobrać w pełni funkcjonalna Aplikację Power BI desktop i rozpocząć pracę z narzędziem. Początkowe budowanie miar nie wymaga wiedzy programistycznej gdyż w narzędziu dostępne są miary domyślne pozwalające na przygotowanie najczęściej tworzonych zapytań.


Power BI będzie dobrym rozwiązaniem dla analityków, którzy rozpoczynają swoją podróż z wizualną analizą danych jak i dla tych zaawansowanych. Jesteście ciekawi, co możecie zyskać dzięki Power BI? Najlepiej będzie poprzedzić decyzję wdrożenia analizą Proof of Concept, które przygotuje dla Was NewDataLabS. Jeśli jesteście ciekawi innych zalet – zapraszamy do kontaktu https://newdatalabs.com/power-bi/.