Obecnie cały świat, również przedsiębiorstwa, opierają się na danych. Dlatego jednym z najważniejszych procesów danych jest wydajny proces ich przenoszenia i przekształcania, tak by przygotować je do analizy biznesowej. Większość dostępnych na rynku narzędzi działa zgodnie z zasadą ETL, czyli extract – transform – load. Dzisiaj skupimy się na ELT, gdzie proces transformacji oraz ładowania danych do repozytorium zostały zamienione kolejnością. Czym uwarunkowana jest ta zmiana i co dzięki niej możemy zyskać?
ELT – extract – load – transform
ELT jest procesem wyodrębniającym dane z jednego lub z wielu źródeł, a następnie załadowanie ich do hurtowni danych. Zamiast jednak przekształcać je przed zapisaniem w hurtowni danych, przeprowadza wcześniej ich transformację. Dzięki temu podejściu wymagana jest mniejsza liczba zdalnych źródeł, gdyż wymagane są tylko nieprzetworzone dane. To alternatywne podejście bardzo przydaje się przy dużych zbiorach danych, które są nam potrzebne do przygotowania analizy biznesowej. Transformacja danych następuje w ostatnim kroku, dzięki czemu mamy pewność, że nie stracimy po drodze żadnych danych. ELT wykorzystuje już wbudowaną w infrastrukturę narzędzia przechowywania danych możliwość ich przetwarzania. Skraca to czas przesyłania danych oraz zwiększa wydajność.
Proces ELT – krok po kroku
Extract, czyli wyodrębnianie danych. Ten krok jest analogiczny jak w przypadku procesu ETL. Dane są zaciągane ze źródeł danych.
Load, czyli ładowanie. Na tym etapie następuje zmiana w stosunku do alternatywnego procesu ETL. Ten etap polega na dostarczeniu danych bezpośrednio do docelowej lokalizacji pamięci. Dzięki temu skracamy czas pomiędzy ekstrakcją, a dostarczeniem danych.
Transform, czyli przekształcanie danych. Nieprzekształcone dane zostają załadowane do hurtowni danych, gdzie następuje ich transformacja. Ten krok wymaga zwiększenia zasobów chmurowych, gdyż dane potrzebują o wiele więcej miejsca, aniżeli w przypadku podejścia ETL. Jednak daje to więcej możliwości ich przekształcenia, dzięki czemu nasze analizy biznesowe będą bardziej wiarygodne.
Co możesz zyskać, dzięki ETL?
Podejście ELT jest coraz bardziej popularne. Dzięki rozwiązaniom chmurowym możemy sobie pozwolić na przechowywanie znacznie większej ilości danych niż dawniej. Dlatego też rozwiązania ELT mają coraz więcej zwolenników.
Proces ELT oddziela zadanie ładowania i transformacji, co minimalizuje współzależności między nimi i obniża ryzyko, np. utraty danych. Usprawnia to zarządzanie projektami. Dzięki transformacji danych, która odbywa się w hurtowni danych, możemy łatwiej dokonywać zmian w strukturze magazynu. ELT wykorzystuje natywne możliwości nowoczesnych hurtowni danych w chmurze. Jako, że nasze dane przechowywane są w chmurze, może do skutkować obniżeniem kosztów użytkowania. Proces ELT jest elastyczny, dzięki czemu można go odpowiednio dopasować do różnych celów. Znajdzie zastosowanie w różnych firmach, czy aplikacjach. Jest również skalowalny, co w praktyce oznacza, że infrastruktura chmury i usług hostowanych daje możliwość rozszerzania zasobów.
Na jakie różnice pomiędzy ETL, a ELT należy zwrócić uwagę?
ELT to proces, który wciąż ewoluuje. Możemy się spodziewać, że ciągłe prace nad tym procesem, ulepszanie go doprowadzi do znacznej redukcji kosztów użytkowania. Jednak zanim zdecydujemy się na to, który proces do przekształcania naszych danych wybrać, powinniśmy wiedzieć o kilku istotnych kwestiach.
ELT z pewnością jest szybszym procesem, gdyż pobieranie danych z różnych systemów, do systemu docelowego zajmuje znacznie mniej czasu. ELT, w odróżnieniu od ETL nie mają aż tak prostego w użytkowaniu interfejsu oraz wymaga znajomości narzędzia BI, pod który wykonywany będzie proces. Dlatego narzędzia ELT, jak na przykład Fivetran, szczególnie sprawdzą się w przypadku samodzielnej pracy przy przekształceniu danych a następnie analizie biznesowej. Jeżeli wiemy jakie dane będą nam potrzebne do analizy biznesowej, praca w narzędziach typu Fivetran może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. ELT został zaprojektowany z myślą o skalowalności chmury, dlatego jeżeli mamy lokalne hurtownie danych, starszego typu, powinniśmy skupić się na narzędziach ETL. Z pewnością w przyszłości ETL ustąpi miejsca ELT, chociażby za sprawą podejścia do konserwacji danych. ETL wymaga znacznej konserwacji w celu aktualizacji danych w hurtowni danych. W ELT dane są dostępne w czasie zbliżonym do rzeczywistego.
Dostępne narzędzia ELT
Na ten moment rynek obfituje w rozwiązania ETL. Jednak w przyszłości możemy się spodziewać szybkiego rozwoju w podejściu ELT. Obecnie polecanym narzędziem jest Fivetran. To narzędzie łączy w sobie wszystkie zalety tego podejścia i idealnie przygotowuje nasze dane do analizy biznesowej. Dzięki Fivetran mamy możliwość szybkiego i efektywnego zbierania danych z różnych źródeł, w tym aplikacji, stron internetowych czy hurtowni danych. Wdrożenie jest szybkie i proste, a dodatkowo jeśli przygotowujemy analizy biznesowe, to narzędzie jest skrojone dla nas! Jeżeli posiadamy znajomość danych, które będą nam potrzebne do przygotowania analizy biznesowej Fivetran będzie dla nas prosty w zarządzaniu, dzięki intuicyjnemu interfejsowi. Narzędzie nie wymaga specjalistycznego szkolenia, jak w przypadku narzędzie ELT. Dzięki zapisywaniu danych w chmurze, które są szyfrowane, przechowywanie ich jest bezpieczne nawet w przypadku awarii komputera, czy nośnika. Jeżeli chcielibyście przetestować Fivetran i dowiedzieć się więcej o jego zastosowaniu i zaletach – skontaktujcie się z nami!