Aktualizacje Tableau niosą za sobą różny zakres. Czasem są to funkcjonalności całkowicie nowe, zmieniające podejście do pracy w Tableau (jak chociażby nowy model danych oparty na relacjach), czasem nowości ułatwiające pracę (jak dynamic zone visibilites), a czasem pozornie niewidoczne zmiany, które usprawniają pracę w narzędziu. Nie wszystko więc jest „game changerem”, ale najczęściej każda zmiana na swój sposób jest mniej lub bardziej istotna. Do tego dochodzą również zmiany po stronie Tableau Server, który jest aktualizowany rzadziej niż Desktop. Obecna wersja Tableau 2023.1 obejmuje 42 zmiany całego środowiska, przy czym 11 odnosi się do Tableau Desktop:

Accelerator Data Mapping
Tableau Accelerators to zestaw predefiniowych dashboardów Tableau gotowych do użycia w analizie własnych danych. Acceleratory są dostępne do ściągnięcia na stronie Tableau Exchange jako gotowe workbooki Tableau. Dostępne są różnego rodzaju dashboardy – od finansowych (Income Statement, Accounts Payable czy Balance Sheet), przez sprzedażowe (Sales vs Quota, Sales and Margin, Sales Pipeline) po e-commerce (Google ads, Google Analytics). Niektóre narzędzia dedykowane są konkretnym branżom czy działom – przykładowo Service Desk czy Telco Calls. O ile same accelerators nie są nowością, to nowy jest sposób podmiany danych z przykładowych na nasze. Do tej pory proces był manualny – musieliśmy podmienić źródła, a w przypadku innych nazw pól – zmienić referencje. W tej wersji Tableau udostępniło nową funkcjonalność Data Mapper, pozwalającą poprzez interfejs zmienić pola na te pochodzące z naszych danych. Jak to wykonać krok po kroku:
1 – na stronie Tableau Exchange, w zakładce Accelerators wyszukujemy interesujący nas dashboard:

2 – po wyborze acceleratora pojawia nam się okienko ze szczegółami, a wśród nich informacja o wspieraniu data mapping:

3 – ściągamy dashboard, po otwarciu pojawia nam się okienko Data Mapper:

4 – po kliknięciu Get Started pokazuje nam się okienko do wskazania naszego źródła danych, a po je go wybraniu – do mapowania pól:

5 – cały proces kończymy wybierając replace data, mając gotowy dashboard uzupełniony naszymi danymi
Dynamic Axis Titles w Tableau wersja 2023.1
Dynamiczne tytuły osi to jedna z funkcji, której brakuje użytkownikom niemal od zawsze. Z pozoru niezbyt istotna funkcjonalność zdecydowanie przydaje się w sytuacjach zmiennych miar na wykresie. Aby zilustrować o co chodzi, zacznijmy od tego jak było do tej pory. Załóżmy, że chcemy wykorzystać jeden wykres do wizualizacji różnych miar, które będą wybieranie za pomocą parametru. Zacznijmy od stworzenia parametru z dostępnymi trzema miarami: Sales, Quantity i Profit.

Następnie tworzymy pole obliczeniowe „Wybrana miara”, które zwraca wartość w zależności od wyboru w parametrze:

W kolejnym kroku tworzymy prosty wykres liniowy, pokazujący zmianę wybranej miary w czasie :

Zwróćmy uwagę na tytuł osi pionowej – jest to nazwa miary, czyli w naszym przypadku „Wybrana miara”, co nie informuje nas w żaden sposób co nią jest. Mogliśmy do tej pory zmienić nazwę ręcznie, ale po zmianie miary w parametrze nazwa ta nie byłaby już aktualna. Z pomocą przychodzi nowa, długo oczekiwana funkcjonalność – dynamiczne tytuły osi. Wchodzimy w opcje osi (Edit Axis), w części dotyczącej tytułu możemy wybrać albo wartość pola (jeżeli jest jednoznaczna i niezmienna) albo wartość parametru. Wybieramy nasz uprzednio stworzony parametr „Wybierz miarę”, i uzyskujemy tym samym zmienny tytuł osi.

Ta funkcjonalność to może nie jest „game changer’em”, natomiast znacznie ułatwia przygotowanie wykresu ze zmiennymi miarami. Pozwala jednoznacznie wskazać co znajduje się na wykresie co poprawia użyteczność i przejrzystość dashboardu. Nie wymaga przy tym różnego rodzaju obejść tego problemu z przeszłości, co także ułatwia pracę deweloperom.
User Attribute Functions (UAFs)
Funkcje użytkownika w Tableau dostępne są już od jakiegoś czasu i pozwalają na wyświetlanie różnych szczegółów użytkownika. Funkcje mają swoją grupę („User”) i pozwalają przykładowo wyświetlić nazwę użytkownika:

Standardowe funkcje użytkownika odnoszą się do naszego konta Tableau – zwracana jest nazwa użytkownika czy domeny której używamy do logowania. Nowe funkcje – USERATTRIBUTE i USERATTRIBUTE odnoszą się do tzw. connected apps. Wyobraźmy sobie scenariusz, że nasz dashboard jest osadzony na portalu, do którego logowanie odbywa się na zasadzie aplikacji zewnętrznej – jest to częste w przypadku embedded analytics. Użytkownik logując się do aplikacji/portalu posiada pewne atrybuty, do których dostęp zapewniają właśnie te funkcje:

Wykorzystując te atrybuty, możemy uzależniać informacje pokazywane na dashboardzie w zależności od użytkownika i jego przypisania do grupy lub hierarchii w aplikacji zewnętrznej (connected app).
Pozostałe nowości Tableau wersja 2023.1
Reszta funkcji nie niesie za sobą fundamentalnych albo widocznych zmian, ale warto wiedzieć co nowego wprowadza i poprawia Tableau:
1 – nowy konektor Google BigQuery (zwiększona efektywność, wsparcie cross-join)
2 – wsparcie joinów cross-database dla Snowflake
3 – optymalizacja joinów cross-database dla baz danych
4 – dostęp do plików z Google Drive poprzez connector
5 – usprawnienie acceleratorów (definicje KPI, opisy kalkulacji, dokumentacja)
6 – edytor kodu Tableau Extensions (IDE)
7 – usprawnienie odświeżania inkrementalnego ekstraktów danych (poprawiony performance)
8 – publikowanie workbooków do przestrzeni prywatnej (private space) na Tableau Serverze
Mateusz Karmalski Tableau Author