Wprowadzone w wersji 2024.2 Viz Extensions stanowią rozszerzenie standardowego wachlarza wykresów w Tableau. Nie jesteśmy już tym samym ograniczeni do standardowych rozwiązań wizualnych, a te zaawansowane są teraz na wyciągnięcie ręki. Dotychczas stworzenie wykresu typu przykładowo Sankey były drogą przez mękę, choć nie było nie możliwe. Dzięki Viz Extensions jest to teraz proste. Na start nowej funkcjonalności dostaliśmy tylko jeden wykres od Tableau (Sankey) oraz kilka innych propozycji od niezależnych deweloperów. W poniższym wpisie przedstawię 5 rozwiązań, które dobrze obrazują czym są Viz Extensions i czy mają szanse w mniejszym lub większym stopniu zaistnieć w środowisku biznesowym. Przy korzystaniu z rozszerzeń pamiętajmy że najczęściej nie są one do końca darmowe – zwłaszcza publikacja i korzystanie przez użytkowników biznesowych wymaga licencji i jest dodatkowo płatna. Natomiast w środowisku Tableau Desktop jako deweloperzy raportów możemy najczęściej ich używać i testować do woli.
SuperTables
Rozszerzenie skupia się na rozbudowaniu podstawowych funkcji tabeli, w efekcie czego dostajemy tabelę przypominającą te znane z Excela. Pod nagłówkami mamy dostępne filtry, a po prawej funkcji możliwość dostosowywania układu poprzez wybór kolumn. Możemy również wykorzystać Pivot Mode dzięki czemu uzyskujemy elastyczność podobną do tabeli przestawnej z Excela. Do tego dochodzi szereg opcji formatowania dostępnych w panelu „Format Extension”:
Biznesowo tabele zawsze są pożądane i ułatwiają dostęp do danych i ich szczegółów. Z drugiej strony podobny efekt możemy uzyskać wykorzystując natywne tabele, przy czym oczywiście szybsze będzie wykorzystanie Viz Extensions. Biznesowo – jak najbardziej do wykorzystania, przynajmniej jako inpiracja.
Tree Diagram
Viz Extensions miały przede wszystkim ułatwić tworzenie zaawansowanych rozwiązań wizualnych i z pewnością Tree Diagram takim właśnie jest. Za pomocą tego wykresu możemy pokazać dekompozycję danej wielkości według wybranej hierarchii. Punkty-kategorie są rozkładane równomiernie w zależności od wyboru układu – tutaj mamy układ Radial:
Tree diagram sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy dane hierarchiczne. Biznesowo są na pewno lepsze wykresy do wykorzystania – chociażby uniwersalny i czytelny Bar Chart. Wykres ten zajmuje też dużo miejsca w stosunku do ilości informacji jakie przekazuje, co jak wiemy na dashboardach biznesowych nie jest pożądane. Natomiast prezentacyjnie – Tree Diagram może być użyteczny.
Streamgraph
Wykres strumieniowy nie jest bardzo popularny, natomiast jest bardzo efektowny wizualnie. Jest to można powiedzieć wariacja wykresu warstwowego (area chart). Na osi X mamy najczęściej zmienną czasową, a na osi Y – wartość numeryczną. Tę wartość dekomponujemy według zadanego wymiaru/kategorii danych wyróżnionych kolorem. Różnicą jest linia zero, która nie przebiega na dole jak w area chart a w środku wykresu odkładając połowę wartości na górę a połowę na dół wykresu. Dzięki temu uzyskujemy efekt symetrii, a wrażenia wizualne poprawia dodatkowo zaokrąglenie linii:
Streamgraph pomimo zalet wizualnych ma szereg wad z analitycznego punktu widzenia. Po pierwsze, linia zero ma niecodzienne położenie przez co utrudnione jest porównywanie wartości w czasie. Dodatkowo wykres dziedziczy wady area chart, czyli brak wspólnej linii odniesienia dla poszczególnych kategorii (poza pierwszą). Dlatego wykres strumieniowy należy traktować orientacyjnie, przez co biznesowo jest mniej użyteczny – prezentacyjnie jak najbardziej.
Drill-down tree
Wizualizacja bardzo popularna w konkurencyjnym PowerBI, pozwalająca na eksplorację hierarchii schodząc na poszczególne niższe poziomy. Jest to rozwiązanie dynamiczne wymagające interakcji użytkownika, więc nie sprawdzi się w prezentacji a bardziej jako oddzielne narzędzie analityczne. Rozwiązanie to jest w pełni interaktywne, dzięki czemu użytkownik ma pełnię władzy nad tym co jest wyświetlane:
W PowerBI jest to wykres natywny i pewnie z tego też wynika część jego popularności. Rozwiązanie w Tableau jest od niezależnego dewelopera co może utrudniać deployment, a jako statyczna wizualizacja nie do końca się sprawdzi – użyteczność drill-down tree wynika wprost z jego interaktywności.
Waterfall
Waterfall to bardzo użyteczny wykres zwłaszcza w analizach finansowych. Pozwala wizualnie pokazać wpływ poszczególnych czynników na daną wartość – na przykład pomiędzy poprzednim a obecnym okresem. Waterfall nie jest domyślnie dostępny w Tableau, ale można go w miarę łatwo przygotować wykorzystując wykres Gantta i kilka pomocniczych kalkulacji. Albo wykorzystać Viz Extension, gdzie musimy zdefiniować kategorię, czynniki oraz miarę, a wykres wygeneruje się automatycznie:
Przydatność biznesowa wykresów waterfall jest bardzo dużo i w każdym dashboardzie z wynikami finansowymi wykres ten się sprawdzi. Jednak stworzenia Waterfalla z wykresów natywnych jest dość proste więc wykorzystanie specjalnie do tego celu VizExtension może być nieco na wyrost.
Viz Extensions pomogą zwłaszcza w niestandardowych zastosowaniach i prezentacjach
Obecnie dostępne rozszerzenia wizualne są dość różnorodne – od prostszych, bardziej standardowych rozwiązań jak tabele po skomplikowane twory wizualne jak Chord. Jeżeli chodzi o środowisko biznesowe, to lepiej trzymać się sprawdzonych i prostych rozwiązań, aby czytelnie i efektywnie pokazywać analizowane dane. Tutaj w zupełności wystarczą wykresy natywne Tableau. W miarę jak przesuwamy się w stronę bardziej wymagającą przyciągnięcia uwagi odbiorcy poprzez wykorzystanie czegoś nietypowego, Viz Extensions powinny mieć swoje zastosowanie.
Mateusz Karmalski Tableau Author