W hurtowniach danych, które stanowią centralne repozytoria, przechowywane są zintegrowane dane z różnych źródeł. Dane te wykorzystywane są w głównej mierze do celów analitycznych oraz raportowych. Dzięki nim każde przedsiębiorstwo ma możliwość optymalizowania działań. Jednym z największych wyzwań dotyczących przechowywania danych jest bezpieczeństwo. Jak możemy chronić wrażliwe i cenne dane przed nieautoryzowanym dostępem, czy cyberatakami? Jak ograniczyć zagrożenia? Sprawdź jak dbać o bezpieczeństwo hurtowni danych.
Zagrożenia bezpieczeństwa w hurtowniach danych.
Pierwszym zagrożeniem jest nieautoryzowany dostęp, czyli brak odpowiednich uprawnień przez pracownika lub grupę. Do tego zagrożenia przyczyniają się między innymi brak odpowiedniego szyfrowania, klasyfikacji danych, czy na przykład nieaktualne oprogramowanie. Może to prowadzić do kradzieży danych. Kradzież może wystąpić nie tylko poprzez włamanie się do systemu, czy w przypadku nieautoryzowanego dostępu, ale również w przypadku fizycznej kradzieży laptopa, czy innego nośnika, na którym posiadamy dane. Zagrożenie, które jest najbardziej znane nawet osobom, które nie zajmują się danymi, jest hacking, czyli uzyskiwanie dostępu do danych w sposób nielegalny. Hakerzy włamują się do hurtowni danych celem modyfikacji, uszkodzenia lub manipulacji. Każdy z nas otrzymał chociaż raz e-mail czy SMS z prośbą o przelanie środków, czy wejście w załączone hiperłącze. Taki błąd może nasz sporo kosztować. Wirusy, czyli ataki złośliwego oprogramowania, które może przybierać różne formy – od kradzieży danych, poprzez ich usuwanie i modyfikowanie, aż do większych awarii systemów.
Jak zabezpieczyć hurtownie danych?
Najważniejszym krokiem jest określenie wymagań bezpieczeństwa na jak najwcześniejszym etapie wdrażania. Po uruchomieniu hurtowni danych, trudno jest dodać nowe funkcje bezpieczeństwa. Aby dobrze zabezpieczyć dane należy skupić się na najważniejszych kwestiach jak: szyfrowanie danych, kontrola dostępu oraz kopie zapasowe. Wdrożenie hurtowni danych dobrze jest przygotować poprzedzając je audytem. Dzięki niemu możemy ustanowić procedury w celu monitorowania zachowań użytkowników i wykrywać naruszenia bezpieczeństwa nieprawidłowości czy podejrzane zachowania w czasie rzeczywistym. Wymagania dotyczące audytu należy odpowiednio udokumentować, by odpowiedni skonfigurować protokoły bezpieczeństwa.
- Szyfrowanie danych.
By zminimalizować utratę danych należy wdrożyć klucz lub hasło. Zaszyfrowane dane bez klucza będą niedostępne. Szyfrowanie może obniżyć wydajność hurtowni danych ze względu na ogólne koszty związane z wydajnością. Najlepszym rozwiązaniem jest równowaga pomiędzy potrzebą zabezpieczenia części danych a nieograniczonym dostępem do nich. Dane również można maskować. Polega to na fałszowaniu lub zaciemnieniu wrażliwych danych.
- Kontrola dostępu oparta na rolach.
Kontrola dostępu oparta na rolach oznacza określenie danemu pracownikowi firmy dostępu tylko do tych danych, które są mu potrzebne. Dzięki temu ograniczamy zagrożenia związane np. z wyciekiem danych lub nieautoryzowanym dostępem. W wielu firmach każdy pracownik ma uprawnienia do korzystania tylko z określonych danych, co wiąże się z polityką prywatności firmy. Ograniczając dostęp nieistotnym, czy też niepowołanym pracownikom, minimalizujemy ryzyko naruszenia danych. Dzięki wdrożeniu mechanizmów autoryzacji możemy kontrolować dostęp. Możemy wdrożyć na przykład autoryzację dwuetapową, czy biometryczną.
- Klasyfikacja danych.
Ważnym krokiem, który ułatwi kontrolowanie dostępu oparte na rolach, jest proces organizowania danych, czyli klasyfikacji. Możemy kategoryzować dane ze względu na wrażliwość i na tej podstawie udzielać dostępu określonym pracownikom, czy grupom. Przy dużej ilości danych organizowanie i odpowiednia klasyfikacja jest niezbędnym elementem wdrożenia, gdyż tek krok znacznie ułatwia zarządzanie danymi. Musimy pamiętać, że danych z biegiem czasu przybywa, dlatego im szybciej wdrożymy system klasyfikacji, tym sprawniej będziemy optymalizować działania.
- Kopie zapasowe.
Tworzenie kopii zapasowych i wdrożenie procedur odzyskiwania danych pomoże utracie cennych informacji, a także zabezpieczy nas w przypadku innych zagrożeń bezpieczeństwa.
Kluczowe znaczenie bezpieczeństwa hurtowni danych.
Stosując odpowiednie środki bezpieczeństwa możemy chronić swoje dane przed wszystkimi zagrożeniami z zewnątrz jak i wewnątrz firmy. By móc dostosować środki bezpieczeństwa musimy pamiętać, że rynek zarówno usług, jak i przepisów, które należy stosować stale się zmienia, dlatego musimy pamiętać o sprawdzaniu i aktualizowaniu zasad. Zapewnij bezpieczeństwo danych w swojej firmie! Jeżeli masz pytania i chcesz się dowiedzieć jak chronić swoje dane, skontaktuj się z nami!