
Tableau Public vs Tableau Desktop
Jak sama nazwa wskazuje, Tableau Public jest serwisem publicznym. Wizualizacje tworzone przy pomocy tej wersji są dostępne dla wszystkich online. Nie nadaje się tym samym do wizualizacji danych zastrzeżonych czy firmowych – ta wersja ma ograniczone zastosowanie komercyjne. Kolejnym ograniczeniem jest brak możliwości zapisywania workbooków w postaci plików lokalnych. Wizualizacje mogą być zapisywane jedynie na serwerze on-line, które od razu stają się dostępne w Internecie.
Następnym ograniczeniem jest ilość obsługiwanych formatów danych źródłowych. O ile Tableau Desktop może zostać podłączone pod niemal wszystkie typy plików, serwerów czy baz danych o tyle wersja Public jest w tym zakresie mocno ograniczona do podstawowych typów (na rysunku poniżej wersja Public po lewej, Desktop po prawej):

Oprócz ograniczenia w typie źródła danych, występuje również ograniczenie w ilości danych – wynosi 15 000 000 dla pojedynczej tabeli logicznej. Tableau Public, nie jest więc dobrym narzędziem do analizy bardzo dużych wolumenów danych.
Największą zaletą Public’a jest brak kosztów. Natomiast ograniczenia, które występują w tej wersji eliminują możliwość zastosowania w ramach organizacji. Jednak z punktu widzenia eksperta wizualizacji danych, jest to świetne miejsce do stworzenia swojego portfolio wizualizacji, szukania inspiracji i uczenia się od najlepszych. Poniżej podsumowanie najważniejszych różnic Public vs Desktop:

Ok, to jak zacząć z Tableau Public?
Pierwszym krokiem jest rejestracja na stronie Tableau Public poprzez kliknięcie przycisku Sign Up i podanie nazwy użytkownika, e-mail i hasła:

Po stworzeniu pojawia się strona z nowo utworzonym profilem, z możliwością ściągnięcia aplikacji na komputer. Następnie możliwe jest budowanie wizualizacji:

Tableau Public jest niezależną instancją Tableau, więc zainstalowana zostanie osobna wersja. Nawet jeżeli wcześniej na komputerze zainstalowana jest już wersja Desktopa. Mając zainstalowane Tableau Public, można zacząć wizualizować. Funkcjonalności są tutaj identyczne z Desktopem. Różnica pojawia się przy próbie zapisu. Nie można zapisać workbooka lokalnie, jedynie na ogólnie dostępnym serwerze Tableau Public. Aby to zrobić należy zalogować się na serwer i można już publikować wizualizacje:

I voila! Staliśmy się częścią Tableau Community. Profil można rozbudować o dodatkowe informacje takie jak organizacja, lokalizacja, linki do profili społecznościowych czy zdjęcie:

Jak wykorzystać możliwości Tableau Public?
Tableau Public przypomina dość prosty serwis społecznościowy. Można na nim publikować ‘content’ w postaci wizualizacji (jak zdjęcia na Instagramie), śledzić innych użytkowników i być przez nich śledzonym oraz dawać wykresom ‘gwiazdki’ (jak like’i na Facebooku). Od czego jednak zacząć?
Eksplorację Tableau Public najlepiej zacząć od listy Tableau Featured Authors – jest to grupa użytkowników ręcznie wybranych przez zespół Tableau jako data rockstars. Skład jest rotacyjny i co jakiś czas pojawiają się nowe profile, które warto śledzić.
Kolejnym elementem jest eksploracja galerii ‘Viz of the Day’ czyli wizualizacji dnia. Jest to znów wybrana osobiście przez zespół Tableau wyjątkowa wizualizacja, opublikowana na wersji Public. Jest to swego rodzaju istotne wyróżnienie autora, gwarantujące dużą liczbę odsłoń i tym samym dotarcie ze swoją wizualizacją do szerokiego grona odbiorców. Można zapisać się na subskrypcję, aby codziennie na e-mail dostawać świeżutką VOTD:

Gdy zaczynałem przeglądać galerie VOTD, pierwszą reakcją było – niemożliwe, nie da się tego zrobić w Tableau. Obecnie można przekonać się jednak na własne oczy i obejrzeć ‘wnętrzności’ wizualizacji. Możesz to zrobić poprzez ściągnięcie workbooka i eksplorację (jeżeli autor nie wyłączył takiej możliwości – co jest jednak rzadkością), albo eksplorować bezpośrednio w przeglądarce:


Eksploracja on-line jest nieco ograniczona w porównaniu do tradycyjnej, niemniej może dać użytkownikowi szybki wgląd w szczegóły budowy wizualizacji. W ten sposób stosując tak zwany reverse engineering możliwe jest odtworzenie procesu budowy wizualizacji.
Zachęcam tym samym do śledzenia profilu New Data Labs https://public.tableau.com/profile/ndls#!/!
Mateusz Karmalski,
Tableau Author