Dashboard Tableau- jak wykonać go profesjonalnie? Wypróbuj 6 sztuczek.
Przemyślana konwencja kolorystyczna dashboard-u Tableau
- Przedefiniowanie myślenia o tabelach – z głównego obiektu na dodatek uszczegóławiający.
- Obfite korzystanie z akcji, przy jednoczesnym pilnowaniu zaplanowanego planu przejść.
- Korzystanie z opcji formatowań.
- Filtrowanie miniwykresami.
- Rozbijanie wielkich przeładowanych dashboardów na kilka mniejszych o jednolitym poziomie szczegółowości/ jednolitej dziedzinie biznesowej.
Ad.1 Dashboard Tableau- przemyślana konwencja kolorystyczna
Ograniczenie kolorów do minimum, można zinterpretować jako rezygnację z tego sposobu wizualizacji, na poszczególnych obiektach. Tworząc analizę, warto pamiętać o dopasowaniu kolorystycznym, ponieważ gdy próbujemy pokazać zbyt wiele kolorów/kształtów, przestają one nieść informację, a stają się chaosem. Możemy trochę ograniczyć pstrokatość w kolorach, odkładając dwa wymiary do koloru (wymiar szczegółowy i poziom grupujący).
Ad. 2 Przedefiniowanie myślenia o tabelach – z głównego obiektu na dodatek uszczegóławiający.
Nie buduj dashboardów składających się z samych tabel (również jednej wielkiej tabeli). Zbuduj dashboard, którego głównym elementem będą wykresy, filtrujące się wzajemnie i ewentualną tabelę ze szczegółami. Możesz użyć ręcznie zdefiniowanych akcji, by tabela nie rozpraszała użytkownika, dopóki jej odpowiednio nie zawęzi.
Ad. 3 Obfite korzystanie z akcji, przy jednoczesnym pilnowaniu zaplanowanego planu przejść.
Nie unikaj łączenia obiektów akcjami, różnych typów. Być może warto częściowo zawęzić inny obiekt po najechaniu kursorem na element, a szczegóły przenieść po kliknięciu myszą. Zaplanuj scenariusz którym będzie podążał Twój odbiorca, opierając się na schematach percepcji przestrzennej.
Ad. 4 Dashboard- korzystanie z opcji formatowań.
Domyślne formatowania Tableau są dobre i uniwersalne. Jednak to Ty znasz dane, które przedstawiasz, ich kontekst i odbiorców. Dostosuj do nich formatowanie.
Ad. 5 Dashboard Tableau- filtrowanie miniwykresami.
Ramkę z filtrów zastąp minimalistycznymi wykresami filtrującymi. Nie tylko przyśpieszy to pracę aplikacji, ale pomoże też użytkownikowi w korzystaniu z nich.
Ad. 6 Rozbijanie wielkich przeładowanych dashboardów na kilka mniejszych o jednolitym poziomie szczegółowości/ jednolitej dziedzinie biznesowej.
Stworzyłeś dashboard Tableau z dużą ilością istotnych wizualizacji i masz problem z jego skalowaniem? Nie przejmuj się, Twój odbiorca i tak już dawno się na nim zgubił. Podziel to monstrum na kilka mniejszych, zgrabnych dashboardów i połącz je akcjami lub story!