Proces ETL – w dzisiejszych czasach każda rzecz, zostawia po sobie ślad w postaci danych. Na różnych etapach ten ślad może być zapisany w różny sposób, w różnych bazach danych.
By dokonać pełnej analizy, należy te dane które są nam potrzebne wyciągnąć ze źródła. To dopiero początek. Różne źródła, różne standardy, różne formaty. Dane muszą być spójne i jednorodne, by mogły dać jasny i prawdziwy przekaz. Każda firma chce dowiedzieć się ze swoich danych innych rzeczy.
Dlatego tak ważne jest wykorzystanie procesów ETL. Czyli przygotowanie tych danych zgodnie z potrzebami, wymogami i standardami każdego z klientów, indywidualnie. Jest to również etap, który przekształca dane. W taki sposób, aby były ze sobą zgodne i mogły zostać jako takie poddane analizie.
Proces ETL– czyli nasze wyciągnięte i przekształcone dane muszą zostać załadowane (wciągnięte, wgrane) do docelowej bazy danych. Będzie to podstawą naszej analizy.
Jakie możliwości dają nam narzędzia ETL?
- Gromadzenie danych z różnych źródeł (różne typy baz danych). Różne działy firmy (produkcja, logistyka, sprzedaż, księgowość) i tworzenie z nich magazynów danych
- Importowanie danych ze starych, nieużywanych już systemów analitycznych do nowych
- Integrowanie danych firmowych po przejęciach, fuzjach czy też nabyciu nowych firm – wszelkie działania związane z rozwojem i powiększaniem się firmy
- Łączenie naszych danych z bazami dostawców i partnerów biznesowych
Interfejs programu Tableau Prep
Proces ETL – ekstrakcja
Proces ekstrakcji może wydawać się najłatwiejszym z etapów przygotowania danych – ale tak nie jest. Na tym etapie natrafić można na wiele problemów związanych z dostępem do danych, ze zgodnością formatów danych źródłowych i docelowych. Dla danych łatwo dostępnych procedury te będą oczywiście proste. Natomiast, dla danych które nie są dostępne bezpośrednio, procedury będą bardziej skomplikowane.Gdy mamy do czynienia z danymi różnych typów, są one zazwyczaj zorganizowane w jakąś strukturę. Ważne jest by procedury związane z ekstrakcją wprowadzały już wstępną selekcję danych. Pobieranie danych zbędnych lub mało istotnych wpływa niekorzystnie na wydajność procesu ETL oraz tworzonej hurtowni danych.
Transformacja – Przekształcenie
W trakcie procesu przekształcania sprawdzamy czy rekordy z baz danych są poprawne, czy wymagają oczyszczenia, czy też są niezdatne do użycia. Pomaga to utrzymać porządek w tworzonej bazie i nie doprowadza do jej zaśmiecenia.
Najprostsze z procedur przekształcających dane. Odpowiadają za konwersję danych numerycznych na znakowe i odwrotnie, wypełnianie pustych wartości, zmiany formatów (liczby i daty), zmiany wartości np. przeliczanie jednostek. Procesy przekształcenia pozwalają nam też na ujednolicanie wartości oraz utrzymanie integralności przygotowywanych danych.
Zanim dane trafią do hurtowni danych muszą zostać oczyszczone, zintegrowane i odwzorowane, operacje które temu służą to m.in.:
- znajdywanie i w miarę możliwości poprawianie błędów literowych i słownikowych np. błąd w nazwie miasta, których pełną listę mamy w bazie,
- wyszukiwanie poprawności formatów np. poprawności numerów telefonów pod względem ilości cyfr,
- wykrywanie i usuwanie niezgodności między nazwą atrybutu a zawartością – często na przykład zdarza się, że w polu ‘Nazwa firmy’ jest imię i nazwisko klienta,
- normalizacja wartości – zamiana pustych ciągów znaków i spacji na NULL,
- uzupełnienie danych na podstawie zewnętrznych źródeł informacji np. uzupełnienie brakujących kodów pocztowych na podstawie adresów.
Ładowanie danych
Ładowanie to proces ostatni i najważniejszy w procesie ETL. Polega on na umieszczeniu danych które zostały uprzednio wydobyte i przekształcone w hurtowni danych.
Zastosowanie procesów ETL, a wpływ na biznes
Dane, a także ich dostępność i analiza w czasie rzeczywistym, stały się podstawą nowoczesnego biznesu. To w jaki sposób gromadzisz, przetwarzasz, łączysz, przechowujesz, wizualizujesz i analizujesz swoje dane z biznesowego punktu widzenia jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Niezależnie od tego, czy szukasz danych z baz danych, usług strumieniowych, plików lub innych źródeł, wybór właściwego zestawu narzędzi ma kluczowe znaczenie. Nowoczesne rozwiązanie ETL, zaprojektowane i zbudowane z myślą o dzisiejszym środowisku biznesowym. Dane są przetwarzane w czasie rzeczywistym, może być najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy.
Wybór narzędzia ETL jest wbrew pozorom jednym z najważniejszym kroków jeśli chodzi o analizę danych. Sposób ich przygotowania, przetwarzania i ich końcowy kształt oraz czas na te procesy poświęcony będzie u podstaw naszych analiz. Zawsze. Będzie sercem naszego układu pobierania, przetwarzania i dostarczania danych. Dlatego wszechstronność narzędzia ETL powinna być jednym z kluczowych kryteriów przemawiających za wyborem konkretnego rozwiązania.