Studio danych dla Google.
Program umożliwia integrowanie danych z narzędzi z rodziny Google. Między innymi Google: Analytics, AdWords, YouTube, BigQuery, Attribution 360. Do tego dochodzą dane z aplikacji jak Facebook Ads, Bing Ads oraz Twitter Ads. Jednak tylko narzędzia Google są darmowe, pozostałe są płatne.
Aby zacząć pracę w Google Data Studio (GDS) wystarczy posiadać konto w Google. Jeżeli go nie posiadamy – należy je bezpłatnie założyć i automatycznie uzyskujemy dostęp do GDS. Narzędzie w dosyć intuicyjny sposób przeprowadzi nas przez pierwsze kroki tworzenia wizualizacji. Możemy zacząć od już gotowego szablonu, dodać źródła danych (które są dostępne w bardzo przejrzystym widoku kafelek). Z pewnością GDS różni się od innych narzędzi do wizualnej analizy danych, a jego funkcjonalność jest mniejsza na tle chociażby Tableau, czy Microsoft Power BI.
Google Data Studio – jakie są zalety? Każdy widzi.
Pierwszą nasuwającą się zaletą jest z pewnością postęp jakie narzędzie poczyniło od momentu wejścia na polski rynek. Swoją premierę Google Data Studio miało w 2017 roku i od tamtego czasu stało się znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Początkowa wersja nie miała na przykład funkcjonalności eksportu raportu do PDF, co wydaje się być podstawą.
W porównaniu do Google Analytics, czy Google Ads posiada większe możliwości wizualizacji danych. Dzięki rozbudowanym wykresom, analizy stają się bardziej czytelne. Wszystkie wykresy z narzędzi Google możemy umieścić na jednym dashboardzie, dzięki czemu możemy łatwiej porównywać dane i wysnuwać wnioski.
GDS daje nam możliwość swobodnego zmieniania dat oraz filtrowania danych w raporcie. Taka interaktywność daje możliwości samodzielnego sprawdzania interesujących nas zakresów dat, czy konfiguracji wymiarów. Nie musimy sporządzać dla każdego pojedynczego raportu. Przygotowujemy jeden, a nasz odbiorca może go dostosować do swoich potrzeb. Takie raporty możemy automatycznie wysyłać – ustalamy odbiorców oraz czas wysyłki, a także zakresy raportu, które chcemy udostępnić. Możemy je pobrać w formie PDF, jeżeli na przykład chcielibyśmy raport przejrzeć offline.
Główną zaletą, którą odróżnia Google Data Studio od innych narzędzi do wizualnej analizy danych jest to, że możemy się go szybko nauczyć. Interfejs jest bardzo intuicyjny.
Jeśli pracujemy w ekosystemie Google, połączenie danych będzie bezproblemowe. Dodatkowo GDS umożliwia łączenie metryk z różnych kanałów w jednym raporcie.
Wady Google Data Studio.
Z pewnością narzędzia Google Data Studio nie można brać pod uwagę jeśli nasza organizacja jest dużym przedsiębiorstwem. Narzędzie GDS dedykowane jest raczej sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw. Wykorzystywany jest głównie w działach marketingu, ze względu na to, że to właśnie ten dział najczęściej korzysta z narzędzi Google. Przy dużej ilości danych i funkcjonalności, możliwości GDS będą zbyt ograniczone.
Jeżeli nasz dashboard będzie zawierał wiele widoków, dane będą się powoli wczytywały. Także musimy się uzbroić w cierpliwość. Narzędzie posiada dodatkowe connectory, jednak nie są one darmowe. Jeśli na przykład chcemy zaimportować dane z Facebook’a, Linkedin, czy Twitter’a, musimy zapłacić.
Również obróbka danych przed wyświetleniem w raporcie jest w dosyć ograniczonej formie. Brak zaawansowanych możliwości będzie nas zmuszał do przygotowania danych w innym narzędziu.
Dla kogo Google Data Studio będzie odpowiednim rozwiązaniem?
GDS jest idealnym narzędziem dla osób, które do tej pory nie pracowały z narzędziami do wizualnej analizy danych oraz nigdy samodzielnie nie przygotowywały raportów. Jest też przeznaczony dla osób, które do tej pory korzystały z excela. Powodem jest analiza danych w wizualny sposób, który jest wygodniejszy w odbiorze. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, to zacznij właśnie od Google Data Studio.
Kurs Google Data Studio
Jeżeli zaczynasz pracę z narzędziami BI polecamy wziąć udział w kursie. Z całą pewnością łatwiej będzie poznać wszystkie funkcjonalności i możliwości narzędzia Google Data Studio pod okiem specjalisty. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas, który musielibyśmy sami poświęcić na naukę. Szczegółowe informacje na temat kursu znajdują się na stronie: https://newdatalabs.com/google-data-studio/#wizualizacja-google-data-studio/.
Biorąc udział w kursie dowiesz się jak wykorzystać swoje źródła danych do tworzenia raportów. Będziesz mógł dowiedzieć się jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi narzędziami do wizualnej analizy danych. Krok po kroku przygotujesz swój pierwszy raport. Taki kurs pozwoli Ci wykorzystać wiedzę prowadzącego i zainspirować się do dalszej pracy, dlatego warto rozważyć taką możliwość.