Możliwość korzystania z kalkulacji LOD (Level of Detail Calculations) w Tableau Prep to jedna z bardziej oczekiwanych nowości w tym narzędziu. Dotąd wymagały nieco wprawy i sprytu. Teraz – od wersji 2019.3 – dostępne są już dla wszystkich.
Czym są kalkulacje LOD
Level of Detail Calculations, zwane też LOD to kalkulacje poziomu szczegółowości. W Tableau Desktop oznacza to pokazanie danych na innym poziomie szczegółowości niż nasza wizualizacja. Potakując sprzedaż w województwach, porównujemy ją do wyników makroregionu. Albo wręcz przeciwnie. Przy każdym województwie sięgamy po wyniki najlepszego i najgorszego powiatu. Cechą szczególną LOD jest fakt, że choć sumują lub uśredniają dane Tableau nie traktuje ich jak agregacji. Co to znaczy?
W Tableau mamy kalkulacje na poziomie poszczególnych wartości z tabeli źródłowej lub na poziomie agregacji. Weźmy tabelę, w której w każdym wierszu mamy wartości zamówień jednego klienta, a kolumny to kolejne miesiące. Porównując dwa kolejne miesiące możemy to zrobić na poziomie wiersza – zestawiając zamówienia dla każdego klienta osobno. Możemy też porównać wartości zagregowane – np. sumy z kolumn dla każdego miesiąca. Co do zasady tych typów kalkulacji w tableau mieszać nie można. Kalkulacje LOD to wyjątek. Jak to się dzieje?
Przypuśćmy, że mamy dane o zyskach na terenie całej Polski, przedstawione na mapie regionalnej. Chcemy dodać do analizy najlepszy i najgorszy powiat w każdym województwie oraz średnią ogólnopolską. W kalkulacji LOD określimy poziom analizy (powiaty/ Polska) i rodzaj agregacji (MIN/ MAX/ AVG). Tableau natomiast wyliczony wynik przypisze do każdego wiersza danych. Przy każdym z nich z informacją o zysku i sprzedaży pojawią się informacje o rezultatach dla najlepszego i najgorszego powiatu oraz o średniej dla całego kraju.
Technicznie rzecz biorąc mamy trzy funkcje, które na to pozwalają. Funkcja FIXED określa poziom analizy, bez względu na to co mamy na wykresie. Funkcja INCLUDE dołącza dodatkowe poziomy analizy do wizualizacji, a funkcja EXCLUDE usuwa z niego wybrane wymiary. Ich cechą charakterystyczną jest specyficzna składnia z nawiasami klamrowymi, np.:
{FIXED [Województwo]: AVG ([Sprzedaż])}
LOD w Tableau Prep Builder
W Tableau Prep nie ma wizualizacji. Do dyspozycji jest wyłącznie tabela z wierszami danych. Stąd prosty wniosek, że tu korzystać można jedynie z funkcji FIXED. A ta agreguje dane na zadanym poziomie. Jeśli ktoś pracował już w Tableau Prep, wie że to nie nowość. Krok Aggregate umożliwia to od dawna. Co zatem zyskaliśmy z LOD? Możliwość łatwego łączenia w tej samej tabeli danych na różnym poziomie agregacji. Zwykła agregacja „zwija” tabelę. Zamiast np. 250 wierszy, po wyliczeniu średnich wojewódzkich otrzymamy 16 wierszy. Do niedawna efekt LOD uzyskiwało się łącząc tabelę zagregowaną z oryginalną tak, jak poniżej.
Dziś dodatkowy krok Aggregate i dodatkowy krok Join można zastąpić prostą i znaną z Tableau Desktop kalkulacją. Mało tego. W najbliższym czasie w Tableau Prep Builder ma też pojawić się specjalny uproszczony interfejs do tworzenia kalkulacji poziomu szczegółowości. Dodatkowo posłuży on do uzyskiwania w Prepie funkcji RANK.
Póki co jednak, warto wiąż pamiętać starą metodę uzyskiwania w Tableau Prep Builder kalkulacji LOD. Dlaczego? Program jak na razie obsługuje jedynie najprostsze ich postacie. Na możliwość zagnieżdżenia skomplikowanej kalkulacji przyjdzie nam jeszcze poczekać. Ale już dziś możemy znacznie przyspieszyć pracę.
Agata Mężyńska, Tableau Desktop Certified Professional