Power BI – Kompatybilność z pozostałymi produktami.
Narzędzia Microsoftu są ogólnodostępne i wykorzystywane w każdej firmie. Obecnie nie ma firmy, która nie korzysta z ich produktów. Excel, pomimo, że analizy danych w jego przypadku są dość nieczytelne i nie sposób je przedstawić na zebraniu zarządu, dalej jest chętnie wykorzystywany.
Power BI umożliwia przygotowanie raportów zestawiających dane z różnych źródeł. Obok MS Excel możemy korzystać również z Dynamics 365, Dynamics 365 for Financials, Azure oraz Sharepoint. Również konkurencyjne źródła będą kompatybilne: Salesforce, Facebook, MySQL, PostgreSQL, SAP, bazy IBM, Hadoop itd.
Microsoft Power BI Możliwości raportów oraz ograniczenia.
Początkowe i można powiedzieć „podstawowe” użytkowanie Power BI z pewnością wystarczy do przygotowania czytelnej i wyczerpującej wizualnej analizy danych. Analityk, który posiada bardzo dobrą znajomość MS Excel, przygotuje w Power BI raport pozwalający na zarządzanie biznesem na wielu polach: operacyjnym, strategicznym czy taktycznym.
Tutaj jednak pojawia się pierwszy minus narzędzia. Power BI pomimo dużej kompatybilności z MS Excel nie poradzi sobie z dużymi zbiorami danych, także może nie sprawdzić się jako narzędzie do big data. Przy większej ilości danych narzędzie zaczyna zwalniać i część danych może się nie zaciągnąć.
Podobna sytuacja pojawi się, gdy będziemy chcieli przedstawić ilość punktów danych na mapie do wyświetlenia w analizie – Power BI ma limit do 3500 punktów danych.
Dla porównania – Microsoft Power BI w wersji darmowej może przetworzyć 1 GB danych. W Wersji Premium, czyli płatnej, wielkość plików z danymi wzrasta do 10 GB. Konkurencyjne narzędzie, Tableau, nie ma ograniczeń, przy pracy w trybie LIVE. W trybie Extract przetwarza 100 GB danych.
Zmiana trybu pracy oraz odświeżanie naszych danych w Microsoft Power BI.
Jak już napisaliśmy o trybach live i extract to nie sposób tu nie wspomnieć o dwóch ograniczeniach, które mnie osobiście utrudniły pracę. Oczywiście, jeśli poznamy dobrze narzędzie Power BI to będziemy mogli odpowiednio przygotować się, aby tych „wpadek” uniknąć.
Gdy zdecydujemy się na wybór trybu extract w Power BI, nie mamy już możliwości do powrotu do trybu live. No i pamiętajmy, że nawet tryb extract w Power BI ma ograniczenia w wielkości plików danych. Jeżeli jednak chcemy mieć możliwość zmiany trybów, musimy rozważyć inne narzędzie – na przykład Tableau Desktop.
Ograniczeniem okazało się również odświeżanie danych. W przypadku darmowej wersji Power BI jest to tylko 8 razy na dobę. Okazuje się to znacznym utrudnieniem w przypadku pracy w międzynarodowym zespole, gdzie są różne strefy czasowe. W tym samym dniu roboczym, każda strefa otrzymuje inne dane. W wersji Premium jest już trochę lepiej – 48 razy na dobę. Przy pracy w różnych strefach czasowych warto będzie jednak pomyśleć o narzędziu z możliwością częstszego odświeżania danych. Dla przykładu, Tableau może to robić automatycznie co 15 minut (96 razy na dobę). Natomiast jeżeli potrzebujesz analizy np. na spotkania zarządu raz na jakiś czas, gdzie musimy przedstawiać dane na przykład z jednego miesiąca, Power BI w zupełności nam wystarczy.
Podstawowe działania analityczne, a język oprogramowania.
Myślę, że dla większości analityków nie będzie to znacząca przeszkoda, jednak warto o tym wspomnieć. Power BI wykorzystuje język programowania DAX, w związku z czym użytkownik musi go znać. Pomimo tego, że narzędzie się zmienia, w dalszym ciągu wiele funkcjonalności uzależniona jest od DAX. Znajomość języka programowania pojawia się praktycznie w każdym narzędziu BI. Są jednak takie, które te działania posiadają jako wbudowaną funkcjonalność. Tutaj również z pomocą przychodzi Tableau.
Microsoft Power BI- Aktualizacje, nowinki i licencje.
Microsoft umożliwia nam instalowanie dodatków oraz poszerzanie funkcjonalności Power BI. W momencie posiadania pełnego pakietu Premium jakość pracy i możliwości są naprawdę na dobrym poziomie. MS Power BI wydaje dodatki do programu, które nie są aktualizowane. Istnieje możliwość, że kupimy dodatek, który za chwilę przestanie być użyteczny. Tak naprawdę nigdy do końca nie wiemy ile będzie nas kosztować Power BI, dlatego musimy się przygotować na pojawiające się wydatki.
Jeśli chcemy mieć pewność co do finansowania i braku ukrytych kosztów, to warto zainwestować w licencję programu, która z góry daje nam nieograniczony dostęp do wszystkich funkcjonalności.
Podsumowując, uważam, że wśród wiodących technologii do wizualnej analizy danych nie ma złych narzędzi. Każde spełni swoją funkcję na bardzo dobrym poziomie. Warto przetestować oba narzędzia i zobaczyć, czy powyżej opisane ograniczenia będą stanowiły przeszkodę, czy też utrudnienie w użytkowaniu. Polecam pobrania zarówno Power BI oraz Tableau Desktop i dokonania oceny samodzielnie.