Wdrożenie BI wobec wymagań controllingu.
Controlling w wielu firmach, które nie wdrożyły do tej pory nowoczesnych rozwiązań BI, działają w podobnym schemacie. Jest to model tak zwanej „fabryki raportów”. Managerowie, czy zarząd zlecają przygotowanie raportu z konkretnych danych. Analitycy dostarczają raport. Powszechnym problemem jest przerost ilości tego typu zamówień w ujęciu możliwości przerobowych pracownika, który je wykonuje. Zarząd wychodzi z założenia, że inwestując w nowoczesne narzędzia do analizy danych problem pozostanie. Oznacza to, że raporty w dalszym ciągu będą przygotowywane w tym samym czasie jednak większym kosztem finansowym.
Na co zwrócić uwagę przygotowując raport?
- Jak wyglądają nasze dane?
W jakim systemie przechowujemy dane, w jakich plikach, jak wygląda nasza baza danych i jaki jest jej format. Ważne jakie dane chcemy przeanalizować.
- Dla kogo mamy przygotować raport?
Każdy dział będzie potrzebował analizy innych danych. Nawet w obrębie tego samego działu dyrektor, kierownik czy menadżer mogą oczekiwać innego rezultatu.
Odpowiedzi na pytania najlepiej będzie spisać na czystej kartce. Posłuży nam to za punkt wyjścia do zaprojektowania dashboardu, a następnie do zaplanowania transformacji w stronę „Data Driven” w naszej organizacji.
Automatyzacja własnych zachowań – czyli jak stać się Self Service BI?
- Nieustannie zadawać pytania i nauczyć tego współpracowników. Zaczynać od pytań otwartych: „Czego chcemy się dowiedzieć od naszych danych?”, kończyć na zamkniętych: „Kiedy możemy to zrobić?”.
- Starać się każdą opinię uargumentować rzetelnymi danymi.
- Zbudować kulturę ciągłego uczenia się nowych narzędzi, technologii.
- Dociekać i samodzielnie testować.
- Starać się maksymalnie wykorzystać już zgromadzone dane. Transformacja cyfrowa nie musi oznaczać niekończącego się wdrażania kolejnych nowych systemów – tylko umiejętne wykorzystanie danych jakie już mamy.
- Patrzeć szerzej – ekosystem to nie tylko my, ale również nasi partnerzy, dostawcy, odbiorcy. Wymiana danych daje możliwość wzrostu biznesu i podniesienia relacji na zupełnie nowy poziom.
- Centralizować funkcję zarządzania danymi i budowania źródeł danych do analiz w organizacji.
- Decentralizować funkcję samego analizowania danych. Współczesne wiodące narzędzia Business Intelligence są proste w obsłudze dla użytkownika obeznanego z podstawowym oprogramowaniem biurowym. Posiadają wersje serwerowe, dające możliwość zarządzania uprawnieniami, użytkownikami, harmonogramami odświeżania danych itp.
- Posłużyć się przykładami. Przygotować kilka dobrze zaprojektowanych przez wyspecjalizowanych konsultantów dashboardów.
- Nie bać się porażek i eksperymentów. Szybko reagować na niepowodzenia i wyciągać wnioski, zmieniając założenia. Najlepiej podzielić projekt na wiele małych kroków poszczególnych analiz. Przygotowanie zajmie każdorazowo 2-3 dni – efekt pozostanie lub zmarnujemy tylko 2-3 dni, a nie miesięcy.
- Rozmawiać o wnioskach wynikających z analiz.
- Być cierpliwym. Cyfrowa transformacja to długi proces, jednak zawsze wart wyczekiwania na efekt.
- Obserwować proces transformacji i oswoić się z myślą, że nie będziemy w stanie powiedzieć czy owa cyfrowa transformacja się już u nas dokonała, czy jeszcze nie.
- Wybrać najlepsze narzędzie Business Intelligence dostępne na rynku. Ważne, aby wziąć pod uwagę, że za kilka lat tylko te najlepsze narzędzia pozostaną na rynku.
Dla kogo Self Service BI?
Założeniem Self-service BI jest dostęp do informacji i możliwość pracy z danymi bez zaangażowania działu IT. Zatem podsumowując, to rozwiązane jest odpowiednie dla wszystkich użytkowników którzy chcą korzystać z najnowocześniejszymi rozwiązaniami Business Intelligence. Pobierz bezpłatną wersję Tableau lub Power BI i przekonaj się czy Self Service BI jest dla Ciebie.