Rok podatkowy i rok kalendarzowy nie musi i w wielu krajach nie jest tym samym. W Polsce z mocy prawa nie są one rozdzielone, ale wiele międzynarodowych firm mimo wszystko takiego podziału potrzebuje. Dziś o tym, jak poradzić sobie datami fiskalnymi w Tableau.
Skąd pytanie o rok podatkowy?
W czasie jednego ze szkoleń, które ostatnio prowadziłam padło pytanie: „Jak rozróżniać daty i rysować sensowne wykresy, kiedy rok podatkowy w naszej firmie zaczyna się we wrześniu?”. Rzeczywiście to nie zawsze proste. W takiej sytuacji numery kwartałów i tygodni roku podatkowego muszą być liczone w inny sposób. A i same lata dobrze powinny mieć inne oznaczenia. Tableau ma na takie sytuacje dobrą propozycję. Dobrą, ale wciąż wymagającą uważności.
Rok podatkowy – jak wskazać początek ?
Przyjmijmy zatem, że nasz rok podatkowy zaczyna się we wrześniu. Tableau zaleca, by ustawienia roku fiskalnego wprowadzać na dwóch poziomach. Pierwszy to poziom źródła danych.Aby go ustawić, otwieramy zakładkę Data na górnym poziomym menu tekstowym. Wybieramy właściwe źródło i opcję Date Properties. Tu ustawimy miesiąc rozpoczynający rok podatkowy.

Kolejny poziom to ustawienia poszczególnych pól datowych. Mogą one oczywiście wiązać się z normalnymi datami lub z rokiem podatkowym. Dlatego pracując na danych Sample Superstore stworzyłam kopię pola [Order Date] i nazwałam ją [Order Date FISCAL]. Klikając w zakładce Data na to pole wybrałam w jego Dafault Properties opcję Fiscal Date i ustawiłam początek roku podatkowego na wrzesień.
Warto zwrócić uwagę, że dzięki temu, że wcześniej początek roku fiskalnego był już ustawiony na poziomie źródła, na górze kolumny z wyborem miesiąca pojawiła się podpowiedź. Innymi słowy teoretycznie można by ustawiać początek roku podatkowego wyłącznie na poziomie wybranych pól. Ustawianie w obu miejscach porządkuje i ułatwia pracę , gdy na jednym źródle pracuje wielu analityków.

Rok podatkowy na wykresach
Wprowadzenie opisanych ustawień pozwala w dacie zmodyfikować numerację lat. Numer roku pojawia się z przedrostkiem FY. Do tego modyfikowane są numery kwartałów i tygodni, tak by ich liczenie odbywało się od wskazanego początku roku podatkowego. Bez zmian pozostaje numeracja i nazewnictwo miesięcy, dni i dni tygodnia.
Na co to pozwala? Na rysunku poniżej wykres słupkowy sprzedaży miesięcznej został pokolorowany tak, by wyróżnić poszczególne lata fiskalne. W tooltipie widać, że choć data to wrzesień 2019 jest ona przypisana do roku podatkowego FY 2020. A zatem korzystanie z tych ustawień pozwala nałożyć dodatkowy wymiar okresów rozliczania z fiskusem na zwykłą analizę w czasie.

Daty fiskalne, a kalkulacje
Niestety daty fiskalne działają tylko zastosowane jako tabletki na wykresach. Funkcje Tableau ignorują je. Użycie ich w polach kalkulowanych nie przynosi rezultatów. Tu trzeba sobie radzić budując kalkulacje. Na szczęście nie jest to trudne.
Przyjmijmy, że chciałabym sprawdzić, które miesiące na moim wykresie sprzedaży wchodzą w skład roku podatkowego 2019. Rozpoczynamy od napisania kalkulacji, która będzie modyfikować analizowane daty. Mój rok podatkowy zaczyna się we wrześniu – 4 miesiące przed kalendarzowym. By zgodziła się numeracja do każdej daty muszę dodać 4 miesiące.
//Data wg kal. fiskalnego
DATEADD(„month”, 4, [Order Date])
Następnie wykorzystuję tę kalkulację do napisania warunku, który ma być sprawdzany na wykresie.
//Czy data z FY 2019
DATEPART(„year”, [Data wg kal. fiskalnego])=2019
Po umieszczeniu pola [Czy data z FY 2019] na półce Marks w zakładce Color mogę już sprawdzić wszystko bez problemu. Pole [Data wg kal. Fiskalnego] mogę podstawić do dowolnej innej kalkulacji, która ma dawać w wyniku lub wykorzystywać numerację jednostek czasu roku podatkowego. Zadziała i z latami, i z kwartałami, numerami tygodni, czy w miarę potrzeb numerami miesięcy.

Agata Mężyńska
Tableau Desktop Certified Professional