Produkcja to specyficzna branża, której potrzeby często odbiegają od standardowych funkcji dostępnych w typowych systemach CRM. W związku z tym firmy produkcyjne muszą często dostosowywać narzędzia do swoich procesów, co może generować dodatkowe koszty i zmniejszać efektywność wdrożenia. Bywa, że konieczne kompromisy sprawiają, że system bardziej przeszkadza w codziennej pracy, niż ją wspiera. Zobacz co oferuje Salesforce Manufacturing Cloud dla firm produkcyjnych.
Jak aplikacja biznesowa powinna odpowiadać na wyzwania branżowe?
- Precyzja prognoz: współczesne łańcuchy dostaw są złożone, co utrudnia dokładne prognozowanie. Zakłócenia w dostawach, wahania cen surowców i zmienność popytu to tylko niektóre z czynników, które wpływają na precyzję prognoz.
- ERP są często mało przyjazne, często mają ograniczone możliwości prognozowania, co zmusza firmy do korzystania z arkuszy kalkulacyjnych i do ręcznych procesów. To z kolei prowadzi do powstawania błędów, opóźnień i braku spójności danych.
- Trendy technologiczne i zmienne preferencje klientów dodatkowo utrudniają planowanie działań i prognozowanie.
Salesforce Manufacturing Cloud: CRM zbudowany specjalnie dla firm produkcyjnych.
Rysunek 1: Grafika ze strony: https://www.salesforce.com/ca/products/manufacturing-cloud/overview/
System zaprojektowany jest z działalnością cykliczną typową dla produkcji w sercu. Narzędzia wspierają procesy związane powtarzalną sprzedażą produktów do tych samych klientów w ramach długoterminowych umów. Dzięki temu mamy możliwość poprawy współpracy między zespołami (każdemu zainteresowanemu procesami S&OP powinna zapalić się tu lampka).
W dalszej części omówimy funkcje stworzone z myślą o producentach. Jeśli jednak masz mało czasu i chcesz szybko zobaczyć, jak Salesforce Manufacturing Cloud radzi sobie z wymienionymi wyzwaniami, oto krótkie podsumowanie:
- Stworzysz dokładniejsze prognozy: Dzięki integracji danych z różnych źródeł, w tym systemów ERP i platform sprzedażowych, Manufacturing Cloud zbuduje bardziej kompleksowy obraz sytuacji rynkowej.
- Zautomatyzujesz zadania wokół procesów prognozowania: Platforma automatyzuje wiele żmudnych i czasochłonnych zadań, takich jak gromadzenie danych i generowanie raportów, co pozwala zespołom skupić się na analizie i podejmowaniu decyzji. Zastanów się ile czasu zajmuje zbieranie danych.
- Usprawnisz komunikację i współpracę między zespołami: Manufacturing Cloud ułatwia komunikację i wymianę informacji między działem sprzedaży, operacyjnym i finansowym i pozwala im bazować na tych samych informacjach.
Rysunek 2: Grafika ze strony https://www.salesforce.com/ca/products/manufacturing-cloud/features/
Być może to podsumowanie skłoniło Cię do czytania dalej. Jeżeli tak, to super – zapraszam do lektury!
Kluczowe przypadki użycia Salesforce Manufacturing Cloud
Modernizacja działalności handlowej:
- Manufacturing Cloud udostępnia tworzenie umów sprzedaży, czyli miejsca gdzie możemy prowadzić konkretną współpracę/kontrakt. Celem jest lepsze zrozumienie planowanych i rzeczywiste przychody w całym okresie obowiązywania umowy. Moduł umożliwia skuteczniejsze planowanie oraz dostosowanie i ocenę jakości prognozy.
- Platforma wspiera współpracę między zespołami sprzedaży, operacyjnymi i partnerami, umożliwiając wymianę wiadomości i udostępnienie ważnych danych w bezpieczny sposób nawet na zewnątrz organizacji. To ułatwia koordynację działań, usprawnia komunikację i eliminuje zbyt dużą ilość informacji.
- W końcu, Manufacturing Cloud oferuje narzędzia do automatyzacji wielu zadań związanych z obsługą sprzedaży, prognozowaniem i zarządzaniem zamówieniami. To pozwala firmom na zwiększenie efektywności, redukcję błędów i skrócenie czasu realizacji procesów.
Transformacja obsługi klienta
- Salesforce gromadzi wszystkie interakcje (reklamacje, zamówienia, zapytania) z klientem w jednym miejscu, dając zespołom obsługi klienta pełen obraz jego historii i potrzeb. Ułatwia to szybsze rozwiązywanie problemów i budowanie silniejszych relacji z klientami.
- Za pomocą narzędzi do automatyzacji poprawimy procesy związane z zarządzaniem gwarancjami, zgłoszeniami serwisowymi i naprawami. To pozwala na szybszą reakcję na zgłoszenia, redukcję kosztów obsługi i zwiększenie satysfakcji klienta.
- Platforma umożliwia monitorowanie stanu zasobów sprzedanych do klienta (np. maszyn, urządzeń) i wykorzystanie tych informacji np. do wysyłania powiadomień o konieczności przeglądów lub napraw. To pozwala na proaktywne dbanie o klienta.
Wzmocnienie współpracy z partnerami handlowymi:
- Salesforce Manufacturing Cloud umożliwia bezpieczne udostępnianie danych partnerom, takim jak dystrybutorzy i odsprzedawcy. To ułatwia im dostęp do informacji o produktach, cenach i zamówieniach, oraz bonusach za sprzedaż
- Dzięki udostępnianiu informacji możemy włączyć partnera w aktywne prognozowanie, co pozwala na lepsze dopasowanie podaży do popytu. To minimalizuje ryzyko nadmiernych zapasów lub niedoborów.
- W końcu, w prosty sposób zbudujemy i utrzymamy dedykowane portale dla partnerów, za pośrednictwem których mogą oni składać zamówienia, śledzić ich status, zarządzać zwrotami i uzyskiwać dostęp do materiałów marketingowych. To usprawnia komunikację, automatyzuje procesy i wzmacnia relacje z partnerami.
Szybka i kompletna analityka
- To podstawa naszego biznesu: Salesforce oferuje bogate narzędzia analityczne, które pozwalają na zebranie danych z różnych źródeł i uzyskiwanie cennych informacji na temat sprzedaży, klientów, produktów i procesów. Po prostu pomaga podejmować decyzje.
- Manufacturing Cloud zawiera gotowe zestawy raportów, które prezentują kluczowe wskaźniki efektywności dla produkcji (KPI) w przejrzysty i intuicyjny sposób. To pozwala na szybkie monitorowanie sytuacji biznesowej i identyfikację obszarów wymagających uwagi, a przy okazji skorzystanie ze światowych standardów.
- Platforma jest zintegrowana z narzędziami AI, co samo w sobie jest tematem na oddzielny wpis.
Dodatkowo:
- Wdrożenie możemy dostosować do specyficznych potrzeb i procesów w firmie. Umożliwia tworzenie niestandardowych pól, obiektów, przepływów pracy i raportów.
- Normą jest też integracja z innymi systemami, takimi jak ERP, systemy zarządzania zamówieniami (OMS) i zarządzania informacja o produkcie (PIM), czy raportowania (PowerBI). To pozwala na stworzenie spójnego ekosystemu IT i zapewnienie płynnego przepływu informacji między różnymi działami.
- Manufacturing Cloud jest ciągle rozwijany i regularnie otrzymuje nowe funkcjonalności.
Implementacja i wdrożenie:
Jak w takim razie wygląda dobra praktyka dla wdrożenia takiego rozwiązania? W końcu projekty wdrożenia oprogramowania są często trudne. Żeby przygotować dokładny plan dla Twojej organizacji będziemy potrzebowali rozmowy i zrozumienia aktualnej sytuacji. Jednak chętnie podzielę się kilkoma spostrzeżeniami, które pomogą w osiągnięciu sukcesu:
- Rozpoczęcie od projektu pilotażowego (PoC): Warto skupić się na podstawowych funkcjach, takich jak umowy sprzedaży i prognozowanie na poziomie klienta. Przedstawiciele Salesforce nie będą zadowoleni z takiego minimalistycznego podejścia i mogą promować większe wdrożenia za pomocą oferowanych cen. W takim wypadku, warto do nas zadzwonić.
- Minimalna integracja z systemami ERP na początkowym etapie. Integracje są trudne i często zajmują miejsce na podium w kategorii najwyższego kosztu w pozycjach na fakturze. Podtrzymujemy tą rekomendację, jako silny i sprawdzony partner w obszarze integracji.
- Stopniowe rozszerzanie funkcjonalności integracji z innymi systemami w miarę pojawiania się kolejnych potrzeb biznesowych. Wiele rzeczy może okazać się świetnym pomysłem tylko na papierze. Ten punkt pomoże nam w tym, żeby takie koncepcje zostały na papierze.
- Przeniesienie danych z istniejących systemów (tak zwana migracja), często okazuje się sztuką dla sztuki. Poczekaj z decyzją o migrowaniu danych i wypróbuj sposoby oparte o Tableau, mające znacznie niższy koszt.
Podsumowanie
Salesforce Manufacturing Cloud to potężne narzędzie dla firm produkcyjnych, którzy chcą usprawnić swoje procesy sprzedaży i operacyjne. Oferuje szereg funkcji, które pomagają zwiększyć przewidywalność przychodów, poprawić współpracę między zespołami i uzyskać lepszy obraz działalności firmy. Implementacja Manufacturing Cloud może być przeprowadzona stopniowo, zaczynając od niewielkiego projektu pilotażowego i rozszerzając funkcjonalność w miarę potrzeb.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, po prostu do nas napisz.
Autor: Grzegorz Boński