Międzynarodowa firma analityczno-doradcza Gartner już od 1979 roku, zajmuje się doradzaniem przy podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących wdrażania technologii IT. Firma przygotowuje analizy oraz raporty. Jest to źródło informacji dla osób, które stoją przed wyborem odpowiedniego narzędzia BI. W przypadku zestawienia dla najlepszych rozwiązań Business Intelligence wykorzystywany jest tzw. „Magiczny Kwadrat”, który pokazuje wzajemne umiejscowienie na wykresie narzędzi BI. Gartner publikuje raport raz w roku oraz zawiera szczegółowy opis wszystkich technologii, które były analizowane.
Magiczny Kwadrat Gartnera.

Kwadrat składa się z dwóch osi oraz z czterech pól.
OSIE:
Pionowa oś „ability to execute”, określa możliwości danej firmy do wdrożenia pomysłów i rozwiązań – dotyczy to możliwości finansowych, biznesowych oraz organizacyjnych.
Pozioma oś to „completeness of vision” – jak sama nazwa wskazuje, ta oś określa wizję firmy, czy jest dobra i kompletna oraz jak rokuje na przyszłość.
POLA:
Leaders – w tym kwadracie znajdują się firmy, których wizja jest spójna z możliwościami jakie zastosowała w swojej technologii oraz posiadają odpowiednie środki do realizacji założeń w przyszłości.
Visionaries – w tym kwadracie zostały umieszczone firmy, które mają spójną wizję, jednak brakuje im innych aspektów na rozwój i środków do jej realizacji.
Challengers – to firmy, które mają obecnie dobrą i silną pozycję na rynku, jednak ich rozwój przyszłościowy pozostawia wiele wątpliwości.
Niche players – tzw. niszowi gracze, czyli firmy skupiające swoją działalność na ograniczonej części danego rynku lub firmy, które nie mają jasno określonej wizji oraz celów działania.
Kryteria oceny funkcjonalności.
- Bezpieczeństwo. Możliwości jakie zapewnia narzędzie pod względem bezpieczeństwa platformy, administrowania użytkownikami, audytu dostępu do platformy oraz uwierzytelniania.
- Zarządzanie. Możliwość śledzenia oraz zarządzanie sposobem tworzenia i udostępniania informacji od prototypu do produkcji.
- Analiza w chmurze. Tworzenie, wdrażanie i zarządzanie analizami w aplikacji w chmurze.
- Łączność ze źródłami danych. Możliwości umożliwiające użytkownikom łączenie się i pobieranie danych z różnych źródeł oraz platform magazynowych – zarówno on-premise jak i w chmurze.
- Przygotowanie danych. Tworzenie modeli analitycznych oraz obsługa danych przez użytkownika.
- Katalog. Możliwość wyświetlania treści, w celu ułatwienia ich wyszukania.
- Zautomatyzowanie. Zdolność do uczenia maszynowego (ang. Machine Learning).
- Wizualizacja danych. Obsługa wysoce interaktywnych pulpitów nawigacyjnych i eksploracja danych poprzez manipulację obrazami wykresów.
- Zapytania w języku naturalnym.
- Opowiadanie o danych. Możliwość generowania historii danych w stylu wiadomości – łączenie nagłówków, teksty narracyjne, wizualizacje danych i treści audiowizualnych opartych o bieżące monitorowanie ustaleń.
- Generowanie języka naturalnego. Automatyczne tworzenie bogatych językowo opisów spostrzeżeń znalezionych w danych. Wchodzenie w interakcję przez użytkownika z danymi; dynamiczna zmiana narracji w celu wyjaśnienia kluczowych ustaleń lub znaczenia wykresów lub pulpitów nawigacyjnych.
- Raportowanie.
Pozycja Tableau w Magicznym Kwadracie Gartnera.
Tableau, które w tym roku figuruje już na wykresie pod nazwą Salesforce, nieznacznie zmieniło swoje położenie. W 2021 r. Tableau zaprezentowało nową integrację ze Slackiem i poprawiło obsługę NLQ, Ask Data, które są obecnie elementem wszystkich typów licencji. Funkcja Ask Data może zostać dodana do pulpitu nawigacyjnego, jako zintegrowany obiekt, a nowe obiekty umożliwiają analitykom dobór istniejących zbiorów danych. Poprawiona została możliwość przedsiębiorstwa poprzez dodanie scentralizowanego poziomu wiersza bezpieczeństwa i wirtualnego połączenia danych, które umożliwia użytkownikom wydobywanie danych i zarządzanie nimi.


Jako silne strony w ocenie Gartnera wymienione zostały funkcje zorientowanie na użytkownika biznesowego poprzez:
– Zapewnienie użytkownikom możliwości wizualnej analizy danych.
– Wykorzystanie technologii VizQL, która umożliwia tworzenie analiz metodą Drag&Drop, bez specjalistycznych umiejętności programistycznych i pisania kodu.
– Zaawansowane możliwości Narrative Science, które pozwalają opowiedzieć historie za pomocą danych. Użytkownicy końcowi lubią odkrywać i rozumieć dane. Dzięki tworzeniu historii mogą odkryć spostrzeżenia, które są dla nich najcenniejsze.
– Tableau Prep Bulilder, który umożliwia tworzenie zaawansowanych modeli danych. Obecnie jest dołączony do licencji Tableau Creator.
– Wykorzystanie licencji Tableau Server, który pozwala na zarządzanie i udostępnianie danych.
– Einstein Discovery, czyli proces budowania i wdrażania Machine Learning w Tableau. Użytkownicy, którzy chcą korzystać z ML są przekierowywani do Salesforce. W systemie muszą się połączyć ze źródłem danych, z którego chcą korzystać. Następnie tworzą model danych, a później ręcznie mapują pola w Salesforce z polami, które później wykorzystują w Tableau. Firma Tableau ma w planach rozwinąć funkcjonalności związane z Machine Learning w wersjach Tableau 2022.
Magiczny Kwadrat Gartnera- podsumowanie.
Podsumowując Tableau po raz kolejny udowadnia swoją wartość w świecie Business Intelligence, utrzymując pozycję leadera. Z roku na rok zmienia się i dostosowuje do klienta biznesowego, by jeszcze bardziej ułatwić pracę z danymi i ulepszyć raporty. Tableau jest jednym z najszybciej zmieniających się narzędzi do wizualnej analizy danych i dostosowujący się do potrzeb rynku. Wiemy, że swoją pozycję na pewno utrzyma na wysokim poziomie. Dlatego jeżeli jesteście ciekawi, co Tableau może zaoferować waszym danym, skontaktujcie się z nami. Przygotujemy Proof of Concept na Waszych danych i zmienimy dotychczasowe podejście do raportów!
Barbara Michalska