Tableau Services Manager jest to nowa i wszechstronna funkcjonalność, która:
- pomaga w instalacji i konfiguracji narzędzia Tableau Server
- zastępuje polecenia tabadmin, tabconfig i tabmon
- przenosi nas z wiersza poleceń do okna przeglądarki, gdzie wszystkie opcje i ustawienia są o wiele łatwiejsze do odnalezienia i wykonania.
Na początku trochę historii Tableau Server.
Pierwsze wersje Tableau Server, przeznaczone były tylko dla systemów Windows. Całą kontrolę sprawowało się nad nim zestawem komend tabadmin, uruchamianych z wiersza poleceń. Wraz z rozwojem Tableau, coraz więcej użytkowników chciało pracować na Tableau na systemach Linux – i od wersji 10.5 było to możliwe. Wersja dla systemów Linux, od początku była oparta o TSM, podczas gdy wersje dla Windows korzystały z wiersza poleceń i komend tabadmin. Tableau Server Linux – wersja 2018.1 została rozwinięta i otrzymała wiele ulepszeń. Tabadmin nadal był wykorzystywany w systemach z okienkami. Prawdziwy przełom w wersji dla Windows nastąpił z wersją 2018.2, kiedy to otrzymał obsługę przez TSM. Obie platformy otrzymały możliwość zarządzania przez okno przeglądarki – Web User Interface.Jakie są potrzeby i oczekiwania użytkowników Tableau Server?
Są użytkownicy, dla których obsługa i zarządzanie Tableau Server jest dodatkiem do innych obowiązków. Nie mają czasu, ani wiedzy potrzebnej do obsługi skomplikowanych komend wykorzystujących tylko wiersz poleceń. Potrzebują narzędzia intuicyjnego i prostego w obsłudze, które nadal zapewni szeroki wachlarz możliwości konfiguracji. Z drugiej strony są użytkownicy – często wydzielone konkretne zespoły – które zajmują się głównie obsługą narzędzia serwerowego i potrzebują bardziej zaawansowanych możliwości pracy z narzędziem. TSM został tak zaprojektowany, by jak najbardziej zbliżyć i połączyć te dwa skrajne podejścia dotyczące potrzeb użytkowników. Dokonano tego dzięki połączeniu interfejsu użytkownika (Web UI), który sprawia, że wykonywanie większości operacji jest o wiele łatwiejsze. Pozostawiono także obsługę przez wiersz poleceń CLI – którego działanie jest podobne do działania zestawu narzędzi tabadmin – ale jednocześnie są one także bardziej intuicyjne. Dla najbardziej zaawansowanych użytkowników i ich potrzeb dodano interfejs programistyczny – REST API – na którym oparte jest zarówno Web UI i jak i wiersz poleceń CLI.Najważniejsze usprawnienia jakie otrzymujemy z Tabeau Services Manager:
1. Elastyczna architektura i rozwiązywanie problemów
Tableau Services Manager jest oparty na elastycznej architekturze, która jest gotowa na implementowanie nowych rozwiązań i funkcjonalności, które będą się pojawiały wraz z rozwojem programu. TSM mógłby być akronimem od Tableau Server Manager, ale nazwa to Tableau Services Manager i jest ku temu powód. TSM jest narzędziem, które pozwala na zarządzanie modularną architekturą – w której nie ma jednej nadrzędnej/głównej maszyny i maszyn pomocniczych. W obecnej architekturze klaster jest równy klastrowi, co oznacza że nie jest konieczne posiadanie backupu głównej maszyny i trzymanie na niej całej konfiguracji. W przypadku gdy jedna z maszyn ulegnie awarii, TSM nadal będzie działał i zapewni opcje restartu jednostki, która ma problemy z działaniem.Gdy pojawia się problem – zależy nam zawsze na jak najszybszym rozwiązaniu go, by móc kontynuować pracę. W przypadku tabadmin moglibyśmy po zalogowaniu na naszym serwerze Tableau wygenerować logi…. Ale co w przypadku gdy serwer nie jest uruchomiony? Wtedy pojawiał się już całkiem spory problem. Tymczasem TSM, działa nawet gdy serwer jest wyłączony i pozwala nam na wygenerowanie logów z opisem czasu, kiedy zostały utworzone, oraz ustawić zakres czasu jaki będą one obejmowały. W następnym kroku TSM pozwala na pobranie tych logów na dysk, bez logowania się na którymkolwiek z serwerów Tableau w naszej infrastrukturze. Co więcej TSM za pomocą jednego kliknięcia, może przenieść nas na stronę pomocy technicznej. Aby zgłosić nasz problem i z poziomu TSM wysłać logi, które pomogą w szukaniu rozwiązania naszych problemów.
2. Nowa forma zarządzania przez przeglądarkę – interfejs Web UI
Interfejs sieciowy został zaprojektowany tak, aby zapewnić intuicyjny sposób wykonywania wszystkich podstawowych funkcji administracyjnych związanych z pracą narzędziem Tableau. Jest także miejscem, w którym mamy możliwość zarządzania serwerem zdalnie przez przeglądarkę internetową. Niezależnie od tego gdzie w danej chwili przebywamy. Nie jest konieczne używanie rozwiązań typu Zdalny Pulpit czy SSH, by móc wykonywać działania administracyjne na naszej maszynie.TSM w zakładce konfiguracyjnej ma wiele podsekcji, które:
- pozwalają dostosować serwerową wersję Tableau do naszych potrzeb,
- mogą zmienić ustawienia topologii serwera,
- mogą dodawać, usuwać klastry i zarządzać zasobami naszej maszyny
- obejmują też, zarządzanie dostępem do serwera, powiadomieniami np. o kończącym się miejscu na dysku itp. oraz opcje zarządzania licencjami.
3. Dynamiczna zmiana topologii
Za pomocą TSM możemy dodawać i usuwać dynamicznie procesy VizQL i Backgrounder. Jest to bardzo przydatne, gdy chcemy:- dostosować moc obliczeniową, którą dysponuje nasz serwer do różnych typów zadań,
- dodać więcej procesów VizQL, które będą sprawniej wykonywały wszystkie operacje związane z przetwarzaniem i wizualizacją danych – na przykład w godzinach pracy firmy,
- zmniejszyć liczbę procesów VizQL poza godzinami pracy- przestawiając moc obliczeniową serwera na procesy Backgroundera. Co pozwoli szybciej przeprowadzić proces odświeżania ekstraktów.
4. Szybsze aktualizacje w Tableau Services Manager
Aktualizacja w poprzednich wersjach nie była szybka i intuicyjna, a czas potrzebny na jej zainstalowanie potrafił zając sporo czasu. Wraz z TSM została całkowicie zmieniona procedura podnoszenia wersji serwera do nowszej instancji. Dotychczas należało odinstalować poprzednią wersję i zainstalować nową – obecnie instalujemy nową wersję na tej samej maszynie, obok starej wersji bez wyłączania serwera. Po zainstalowaniu nowej wersji uruchamiany jest skrypt, który przełącza stary serwer na nowy restartuje maszynę i po uruchomieniu rozpoczyna pracę na nowej wersji. Jedynym wyjątkiem jest podnoszenie z wersji 2018.1 do 2018.2 – czyli przejście z tabadmin na TSM – ta wymaga odinstalowania wersji 2018.1 przed zainstalowaniem 2018.2.5. Lokalizacja- ustawienia opcji językowych TSM
Tabadmin nie dawał możliwości zmiany języka, domyślnym językiem ustawionym w Tableau Server był język angielski. Obecnie TSM pozwala na ustawienie języka, który najbardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom lub lokalizacji. Dzięki temu np. Francuski oddział firmy będzie korzystał z domyślnie ustawionego języka francuskiego, wtedy gdy pozostałe oddziały będą korzystały z języka angielskiego – zmiany te można wprowadzić dla każdego użytkownika.Jak widać zmian w stosunku do interfejsu tabadmin jest naprawdę dużo i wszystkie są wprowadzone z myślą o zwiększeniu komfortu i wydajności pracy z Tableau Server. Zarządzanie i konfigurowanie nie było nigdy dotąd tak proste i intuicyjne. Wiersz poleceń Window,s nadal pomaga w pracy bardziej zaawansowanym użytkownikom, a dostęp do wszystkich funkcji z poziomu przeglądarki przyspiesza pracę tym użytkownikom, którzy nie mogą poświęcać na nią za wiele czasu.