Wykres kołowy i jego zalety
Wykres kołowy często umieszczamy w swoich prezentacjach, by w przystępny sposób zwizualizować dane ich odbiorcom. Pie chart działa na wyobraźnię, nasuwając skojarzenia z kawałkami ciasta, które obrazują części całości. Jest także atrakcyjny wizualnie, zwłaszcza w wersji 3D. Jego przygotowanie nie jest trudne i nie zajmuje dużo czasu. Pie Chart pozwala na porównywanie proporcji. Poszczególne wycinki koła odzwierciedlają procentowy udział prezentowanych zmiennych w stosunku do całości.
Kiedy warto sięgać po tę formę wizualizacji danych? Pie chart sprawdzi się przy niewielkiej liczbie kategorii, a także wówczas, gdy zrezygnujemy z prezentowania zmienności danych w czasie. Jeśli zależy Ci na wizualizacji udziału jednej ze zmiennych w całości, wykres kołowy będzie dobrym rozwiązaniem. Możesz użyć go również wtedy, gdy na kategorie planujesz nałożyć dodatkowy kontekst.
Pie chart – wady wykresu
Mimo że stworzenie wykresu kołowego jest niezwykle proste, właściwy odczyt danych może okazać się wyzwaniem. Trudności w porównaniu ze sobą poszczególnych wycinków koła sprzyjają braku dokładności przy analizie prezentowanych kategorii, a w wersji 3D wykresu istnieje możliwość manipulowania odbiorem poprzez zmiany jego perspektywy. W rezultacie, wyciąganie wniosków z zaprezentowanych na pie chart danych trwa znacznie dłużej niż w przypadku wykresu kolumnowego czy słupkowego, zwłaszcza jeśli różnice pomiędzy kategoriami są niewielkie, a liczba kategorii jest duża. W takich sytuacjach lepiej zrezygnować z wykresu kołowego. W przeciwnym razie możemy wprowadzić swoich słuchaczy w błąd.
Do wad pie chart trzeba też zaliczyć dużą ilość zajmowanego na dashboardzie miejsca w stosunku do komunikowanych informacji. Aby wykres był czytelny, musimy zredukować liczbę kategorii. Jego wielkość jednak pozostaje bez zmian. Warto też wiedzieć, że nasz umysł potrzebuje nieco więcej czasu, by zrozumieć i przetworzyć różnice, zawarte w kątach. Znacznie lepiej poradzi sobie z różnicami w długości.
Wykres kołowy w Tableau – jak go stworzyć?
To bardzo proste. Zacznij od przerzucenia kategorii, które masz zamiar zwizualizować do Rows albo Columns. Miarę natomiast umieść w Text. W zakładce Show Me znajdziesz najbardziej popularne typy wykresów. Wybierz z listy Pie Chart i gotowe. Inna metoda polega na korzystaniu wyłącznie z Marks Shelf. Wówczas należy przerzucić kategorie na Colors, miarę na Size i Details, a z menu kształtów wybrać Pie.
Chcesz dowiedzieć się więcej o obsłudze Tableau i możliwościach wykorzystania narzędzia do tworzenia przejrzystych i skutecznych wizualizacji? Skontaktuj się z NewDataLabS, by uzyskać wsparcie lub przetestować bezpłatną wersję programu.