Google Data studio to darmowe narzędzie, które służy do tworzenia raportów. Dzięki wielu dostępnym funkcjom można w nim tworzyć zaawansowane oraz rozbudowane pod względem treści oraz wyglądu wizualizacje danych. Korzystać z niego może każdy, kto posiada konto Google oraz ma dostęp do Internetu. Jakie wykresy możemy zaprojektować w Google Data Studio?
Wykresy w Google Data Studio.
Narzędzie daje nam duży wybór rodzajów wykresów, którymi możemy pokazać nasze dane. Najczęściej przydatnymi okazują się jednak te podstawowe, którymi określa się wykresy: tabela, podsumowanie statystyk, serie czasowe oraz wykresy słupkowe.
Jednak to jakiego wykresu należy użyć, aby jak najlepiej zwizualizować dane i tym samym który wykres wybrać, zależeć będzie od kilku czynników. Przede wszystkim musimy sobie zadać pytanie, co chcemy przedstawić za pomocą naszych danych i do kogo jest skierowany raport. Nie każdą osobę będą interesowały wszystkie dane. Co innego chcemy pokazać osobom z zarządu, co innego będzie chciał zobaczyć dział finansowy, a jeszcze innych danych wymagać będzie od nas dział marketingu.
Wykresy- przykłady wykorzystania.
• Tabela – jeden z najprostszych wykresów. Dzięki niemu można zwizualizować dane w postaci liczbowej. Zastosowanie tego wykresu będzie użyteczne w przypadku, gdy porównujemy dane liczbowe z kilku rekordów, jednak nie potrzebujemy szczegółowej jej analizy. Interesuje nas wynik.
• Podsumowanie statystyk – wykres pokazuje podsumowanie wyników, zwracając uwagę na najważniejsze analizowane dane. Przykładowo, gdy chcemy pokazać dane tygodniowe z wejść na nasz fanpage w social mediach. Wyszczególniamy wtedy najważniejsze liczby jak: ilość wyświetleń, konwersje na naszą stronę www, koszty postów sponsorowanych, ilość polubieni itd.
• Serie czasowe – dzięki tym wykresom możemy pokazać dane w określonym wymiarze czasowym. Za pomocą słupków oraz linii pokazujemy na przykład ilość kliknięć posta na naszym fanpage’u w social mediach w okresie tygodnia, czy miesiąca.
• Wykres słupkowy – jeden z najczęściej i najchętniej wybieranych wykresów. Pozwala na zwizualizowanie zależności między danymi. Możemy na przykład pokazać konwersję wejść na naszą stronę www z podziałem na stronę źródłową oraz urządzenie, z którego się logowało.
• Wykres kołowy – umożliwia pokazanie danych w formie koła z podziałem na szczegółowe dane.
• Mapy Google i wykres geograficzny – dzięki temu wykresowi możemy wizualizować nasze dane w odniesieniu do położenia geograficznego. Możemy przedstawić dane sprzedażowe z podziałem na regiony, by dzięki temu analizować w jakich regionach osiągamy najlepsze wyniki.
• Wykres liniowy – ma podobne zastosowanie jak w przypadku wykresów z serią czasową, jednak w tym wykresie możemy używać innego wymiaru niż czas.
• Wykres warstwowy – określa sumę wybranych przez nas danych w różnych jednostkach w sposób graficzny. Możemy przedstawić zsumowaną ilość konwersji z wejść na stronę www z wszystkich kampanii reklamowych (czyli z różnych źródeł) w określonym czasie.
• Wykres punktowy – przedstawia zależność pomiędzy dwoma wybranymi zestawami danych w wybranym wymiarze. Na przykładzie wysyłanego mailingu, możemy zwizualizować na wykresie punktowym ilość otwarć maila, w stosunku do wskaźnika CTR (ang. Click Through Rate) w przeciągu tygodnia.
Na co warto zwrócić uwagę przy projektowaniu raportów?
Przy wizualnej analizie danych bardzo ważnym elementem wykresów jest wyraźne zaznaczenie najbardziej interesujących nas pozycji. Odseparować należy skrajne wyniki. Najwyższe rekordy powinny mieć inny kolor od najniższych, tak aby nasz raport był czytelny. Pamiętajmy, że nie każda osoba może w ten sam sposób widzieć pewne barwy, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór dwóch różnych kolorów dla skrajnych danych i zastosowanie opcji „mapa termiczna”. Dzięki tej opcji zwiększymy czytelność wykresu, a narzędzie samo wybierze odpowiednie natężenie koloru dla poszczególnych komórek.
Dlaczego warto wizualizować dane przy pomocy wykresów?
Większość z nas lepiej i szybciej przyswaja to, co widzi przy pomocy obrazów. Wizualizacje danych są idealnym nośnikiem informacji, dlatego łatwiej jest je analizować, gdy są przedstawione w takiej postaci. Nasz mózg o wiele łatwiej zapamiętuje taką formę przedstawienia. Dobrze zaprojektowany raport staje się dla odbiorcy skondensowaną, na jednym dashboardzie, informacją o wszystkich procesach zachodzących w przedsiębiorstwie. Taka pigułka wiedzy daje mu możliwość szybkiego reagowania na zmiany. Dzięki temu odbiorca zyskuje czas i energię, którą musiałby poświęcić na samodzielną analizę danych. Projektowanie wykresów w Google Data Studio umożliwia wizualizację danych przy pomocy wykresów i infografik, co z pewnością ułatwi ich odbiór.
Google Data Studio- dla kogo będzie dobrym wyborem?
Narzędzie z pewnością znajdzie wiele sympatyków, jednak dla doświadczonego analityka może nie być wystarczające. Google Data Studio posiada wiele wad. Jeżeli chcemy aby nasz dashboard zawierał wiele stron i wykresów musimy się liczyć z tym, że dane będą się wczytywały bardzo wolno. Pomimo darmowego dostępu do narzędzia część konektorów jest płatna. Funkcjonalności w darmowej wersji są mocno ograniczone. Dodatkowo zakres dat oraz porównania z innymi okresami w raportach również jest ograniczone. Obróbka danych przed wyświetleniem nie posiada zaawansowanych możliwości, co również staje się przeszkodą i wymusza przygotowanie danych w innym narzędziu.
Jeżeli zaczynamy naszą przygodę z wizualną analizą danych i chcemy poćwiczyć na naszych danych, Google Data Studio będzie dobrym wyborem. Natomiast jeżeli chcemy przygotowywać zaawansowane raporty i udostępniać je naszym współpracownikom, czy prezentować na zebraniach zarządu, warto będzie wziąć pod uwagę Microsoft Power BI, czy Tableau, które posiadają o wiele więcej funkcjonalności.