Google Sheets są jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do gromadzenia danych. Mają bowiem wiele zalet. Niewątpliwie idea self-service BI, czyli możliwość samodzielnego wprowadzania danych, bez przymusu angażowania specjalistów. Do tego powszechna dostępność, darmowy dostęp oraz możliwość współdzielenia arkuszy w chmurze przyczyniają się do popularności Google Sheets. W połączeniu z narzędziem do wizualnej analizy danych, jakim jest Tableau, stają się naprawdę zgranym duetem. Jednak co, gdybyśmy chcieli aby nasze dane z Google Sheets były publikowane w formie „Live”?
Czym jest Tableau Public?
Tableau Public jest darmową platformą umożliwiającą publikację dashboardów. Jest to forma serwisu społecznościowego dla użytkowników Tableau. Dzięki dostępowi do Tableau Public mamy możliwość dzielenia się wizualizacjami, inspirowania się wzajemnie swoją pracą, a także bycia członkiem ogólnoświatowej społeczności Tableau. Wizualizacje, które udostępniamy na platformie są widoczne dla wszystkich użytkowników. Dlatego należy pamiętać, aby udostępniane dane nie były poufne, czy zastrzeżone. Wizualizacje zapisujemy na serwerze online, dzięki czemu od razu stają się one widoczne w Tableau Public.
Google Sheets- w jaki sposób połączyć z Tableau Public?
Tableau Public w porównaniu z wersją Tableau Desktop ma mocno ograniczone możliwości obsługiwanych formatów danych. Na poniższej grafice możemy zobaczyć różnicę – z lewej Tableau Public, z prawej Tableau Desktop.

Google Sheets jest jednym z konektorów w Tableau Public. Aby podłączyć nasze źródło danych, należy najpierw założyć konto w Tabelau Public. Po zalogowaniu pojawia się możliwość pobrania aplikacji na komputer, która umożliwia budowanie wizualizacji. Tableau Public posiada osobną aplikację, będącą niezależną instancją Tableau. Funkcjonalności są takie same jak w wersji Desktop. Obie wersje różni jedynie możliwość zapisu – w wersji Public nie zapiszemy naszego workbooka lokalnie, a jedynie na ogólnie dostępnym serwerze.
Udostępniamy nasze dane – krok po kroku.
Kiedy mamy już zainstalowaną aplikację, możemy połączyć nasz Arkusz Google – klikamy „Connect”, a następnie „To a Server” i wybieramy Google Sheets. Automatycznie zostaniemy zapytani, czy chcemy zezwolić naszym danym na połączenie, zatem zezwalamy.
Włączamy z powrotem Tableau Public, w którym powinno pojawić się okno z zapisanymi Arkuszami Google, do których platforma ma dostęp. Wybieramy interesujący nas plik. Po połączeniu będziemy mieli możliwość czyszczenia danych, o ile plik będzie tego wymagał. Jeżeli jednak nie widzimy takiej konieczności, możemy rozpocząć wizualizację.
Klikamy w „Sheet 1”, aby otworzyć pierwszy arkusz roboczy. Teraz pozostaje nam przygotowanie w odpowiedni sposób wizualizacji danych. Tutaj wszystkie funkcjonalności są jak w Tableau Desktop.
Ważne jest, aby po ukończeniu wizualizacji w odpowiedni sposób zapisać naszą publikację. Wybieramy ”Save Workbook to Tableau Public” i zaznaczamy „Keep my data in sync with Google Sheets and embed my Google credentials”. Automatycznie zostanie otwarta przeglądarka internetowa i zostaniemy poproszeni o uwierzytelnienie. Za każdym razem, gdy nasze dane w Google Sheets zostaną zmienione, zmienią się również dane w Tableau Public. Dane odświeżane są automatycznie co 24 godziny. Jeżeli chcemy, aby nasze dane zostały zaktualizowane szybciej, klikamy „Request Update” w lewym dolnym rogu.
Google Sheets– automatyzacja danych. Case Study.
Dzięki połączeniu Google Sheets z Tableau Public mamy możliwość, niemalże, natychmiastowego publikowania danych. Nasze dane udostępniane są w trybie „Live”.
Na początku czerwca stworzyliśmy dashboard, do którego zaciągane były dane z Google Sheets. Cały dashboard dotyczył wyników Euro 2020. Bardzo często odbywało się po kilka meczy piłki nożnej dziennie, więc musieliśmy odświeżać nasze dane kilka razy dziennie. Dane nie dotyczyły wyłącznie wyników poszczególnych meczy, mających wpływ na końcową klasyfikację, ale również wszystkich statystyk. Nasz Google Sheets zawierał zatem wiele arkuszy, co przekładało się na wygląd naszego publicznego dashboardu, a właściwie dashboardów.